Jen čtyři procenta lidí pobírají invalidní důchod kvůli úrazu

Češi utrácejí více za pojištění proti vážným, ale nepravděpodobným rizikům. Naopak proti událostem, kterých se v životě nejvíce bojí, se pojišťují málo či skoro vůbec. Ukázala to analýza společnosti Swiss Life, která čerpala z rozsáhlých dat České asociace pojišťoven.

Proti vážným nemocem se Češi příliš nepojišťují

Data ukazují rozpor mezi tím, čeho se Češi bojí a proti čemu se skutečně nakonec pojišťují.
Téměř 70 % lidí se bojí vážných nemocí, ztráty zaměstnání či vážných úrazů s následkem invalidity. „Životní pojištění pro případ nemoci není příliš populární a důvodem je především cena. Většina lidí proto dává přednost pojištění pro případ smrti úrazem, které je až několikanásobně levnější,“ upozornil Kamil Durčák, analytik Swiss Life Select. „Otázka ale je, zda se vyplatí ho sjednávat, pokud žijete usedlým životem, autem příliš necestujete, neholdujete extrémním sportům a přitom máte v rodině opakované případy úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby,“ doplnil.

Údaje z roku 2010 ukázaly, že rakovinou onemocní každý třetí Čech a každý čtvrtý na ni umírá. Nemoc ohrožuje jak muže, tak ženy v každém věku. Srdeční choroby tvoří přibližně polovinu všech úmrtí v Česku. Přestože léčba obou onemocnění je úspěšnější než v minulosti, podílejí se na celkové úmrtnosti v Česku více než 70%. Proto přibývá pojišťoven, které poskytují slevu za zdravý životní styl. Lidé si však častěji pojišťují úrazy, přitom mnohem častěji umírají na nemoci. Riziko úrazů je však vysoké pouze u mladých lidí do 25 let a to především u mužů, poté prudce klesá. Pouze čtyři procenta lidí pobírají invalidní důchod kvůli úrazu, otravě či nějaké další vnější příčině. Mnohem lepší volbou by tak bylo životní pojištění pro případ nemoci.

Za životní pojistky Češi dávají jen 5 procent výdajů

Výzkum ukázal na zajímavý trend – lidé žijících v zemích bývalého východního bloku pojišťují častěji svůj majetek než sami sebe – přednost dávají svým domům a autům, tedy neživotnímu pojištění. Naopak v západních zemích lidé častěji věnují pozornost spíše ochraně svého života a zdraví, tedy životnímu pojištění. Přestože český trh životního pojištění ukazuje dlouhodobý mírný růst a blíží se k 47 miliardám ročně, české domácnosti utratí za životní pojištění jen cca 5 % svých běžných výdajů. Přitom v západních zemích, jako je Velká Británie tato částka dosahuje až k 12% procentům.

Lidé v Česku si životní pojištění většinou sjednávají kvůli tomu, že chtějí zajistit rodinu pro případ nečekané události. V minulých letech sloužilo také jako forma zajištění u hypotečního úvěru. „Osobně si myslím, že zajištění hypotéky životní pojistkou je mnohem férovější, není nutné zbytečně blokovat nakládání s nemovitostí v hodnotě několika miliónů na desítky let dopředu. Trh se ale vydal jinou cestou a tím zásadně zbrzdil vývoj na trhu s životním pojištěním,“ zmínil Kamil Durčák.

Zdroj obrázku: http://compfight.com/search/injury/1-0-1-1

Komentáře