Kalkulačka starobního důchodu

Kalkulačka starobního důchodu na webu Duchod.cz vám spočítá hned několik důležitých údajů:

Věk pro odchod do důchodu, Výši starobního důchodu z I. pilíře (čistě od státu) a v neposlední řadě to, jaká změna se dá očekávat u výše Vašeho  Důchodu při vstupu II. pilíře (důchod z výnosu ve fondu II. pilíře z Vašeho soukromého účtu).

Kalkulačka starobního důchodu
?
?
?

Doporučte přátelům

Kalkulačka poskytuje orientační výsledky, které se mohou v budoucnu nepatrně měnit na základě zveřejňování dalších informací od penzijních společností a na základě změn souvisejících zákonů.

Vysvětlivky k polím kalkulačky

  • rok narození – uveďte svůj rok narození
  • pohlaví – ženy uvedou počet dětí, i plánovaných
  • hrubá mzda – měsíční hrubá mzda (1/12 roční)
  • výnos – uveďte svůj odhad očekávaného zhodnocení ve fondech II. pilíře – pomůckou jakou hodnotu uvést, může být Váš věk nebo také důvěra v penzijní společnosti, potažmo finanční trhy. Pokud máte do 35 let a věříte ve výnosnost dlouhodobého investování pomocí penzijních společností, lze uvést v poli výnos hodnotu do 8 %.  Pokud máte do 35 let, avšak výnosnosti moc nevěříte, uvést lze hodnotu do 5 %. Je-li Váš věk do 40 let a věříte dlouhodobému investování, lze uvést hodnotu do 7 %. Pokud investování nevěříte, lze uvést hodnotu do 4 %. Je-li Váš věk do 45 let a věříte dlouhodobému investování, lze uvést hodnotu do 6 %. Pokud investování nevěříte, lze uvést hodnotu do 3 %. Je-li Váš věk do 50 let a věříte dlouhodobému investování, lze uvést hodnotu do 5 %. Pokud investování nevěříte, lze uvést hodnotu do 2 %.

Podrobnější vysvětlení výsledků

  • Kalkulačka starobního důchodu poskytuje orientační výpočet budoucího starobního důchodu a jejím základním cílem je porovnání výše důchodu pro účastníky, kteří se nezapojí nebo zapojí do II. pilíře. Má tak informovat pro koho a za jakých podmínek je výhodná účast ve II. pilíři.
  • Kalkulačka pracuje se zjednodušujícími předpoklady, které však umožňují porovnat výsledky dle data narození, pohlaví, počtu dětí a příjmové situace účastníka.
  • Hrubou mzdou je rozuměna průměrná hrubá mzda za dobu pojištění. Na základě uvážení uživatele kalkulačky je tedy možné aktuální příjem upravit tak, aby zohledňoval očekávaný budoucí vývoj jeho výdělku.
  • Výnos penzijního fondu je uvažován v nominálních hodnotách, tedy bez očištění o inflaci.
  • Od výnosu z fondu II. pilíře nejsou odečteny žádné poplatky, které budou konkrétní fondy teprve zveřejňovat. Výnos tedy bude reálně o něco nižší.
  • Pro pobírání starobního důchodu z fondů II. pilíře je stanovena očekávaná délka dožití 80 let. Je shodná pro obě pohlaví.

Více informací najdete v naší specializované sekci Starobní důchod.

Potřebujete poradit? Navštivte naší Důchodovou poradnu. Rádi Vám zdarma odpovíme na Vaše dotazy.