Ženy nad 45 let tráví péčí o blízké 20 hodin týdně

Současně se starají o své nezaopatřené děti i stárnoucí rodiče, péčí o ně stráví týdně v průměru 20 hodin. Tak vypadá v Česku situace mnohých žen starších 45 let. Celkem 26 procent z nich se kvůli opatrování blízkých cítí diskriminováno při hledání zaměstnání. Pouze 30 procent žen je spokojeno s tím, jak se jim daří sladit práci s péčí o blízké. Ukázala to data průzkumu agentury ppm factum, které představila společnost Gender Studies.

Sendvičová generace představuje především ženy

Výzkum ukázal, že se v současnosti rozrůstá takzvaná sendvičová generace. „Je to skupina lidí přibližně ve věku 45 až 65 let, kteří jsou stlačeni v sendviči dvou závazků péče. Na jedné straně mají děti, které ještě nejsou osamostatněné, na druhé jsou stárnoucí rodiče, kteří potřebují pomoc,“ vysvětlila Nina Bosničová ze společnosti Gender Studies. Klasickým představitelem sendvičové generace je podle ní žena ve věku 55 let. „Ve společnosti se i kvůli různým genderovým stereotypům apriori očekává, že pečovatelství a rodinné závazky musí ležet na bedrech ženy,“ upozornila.

Ženy nad 55 let věnují péči o blízké více času

Ženy od 45 do 65 let, které se starají jen o potomky nebo jen o své rodiče v důchodu, tráví péči průměrně 17 hodin v týdnu. Sendvičová generace věnuje opatrování o tři hodiny víc. Velké množství času věnují péči o své blízké ženy ve věku nad 55 let, průměrně se o ně starají 25 hodin týdně. Proto se sendvičové generaci daří nejhůře propojit práci s rodinou. Se sladěním zaměstnání a soukromí jsou spokojeny tři čtvrtiny žen, které o nikoho nepečují. Z žen, které se zároveň starají o své rodiče i děti, je to pouze 30 procent, jak bylo již uvedeno.

Problémy s hledáním zaměstnání

Při přijímacích řízeních zažila kvůli péči o příbuzné diskriminaci aspoň jednou skoro každá osmá žena nad 45 let. Kvůli opatrování příbuzných se pak cítilo být diskriminováno 26 procent těch, které se zároveň staraly o rodiče i děti. Z hlediska typologie pracovních úvazků mají tyto ženy zájem o pružnou pracovní dobu či možnost pracovat z domova. „Předpokládali jsme, že největším tahákem bude zkrácení pracovního úvazku. Ukázalo se, že převažuje zájem o celou pracovní dobu. Ženy si v současné době nemůžou dovolit pracovat na zkrácený úvazek, neumožňuje jim to finanční situace rodin,“ uvedl František Bartoš z agentury ppm factum.

Sendvičová generace bude stále početnější

Sociologové upozorňují, že sendvičová generace se bude rozrůstat i nadále. Česká společnost stárne a stále více přibývá seniorů, kteří potřebují pomoci. Češky nyní mají děti později než dříve a věk matek tak ještě poroste. Podle demografů bude největší změnou v tomto století růst počtu lidí nad 80 let, v současné době tvoří necelá čtyři procenta obyvatel. Za dvacet let to však bude více než dvojnásobek.

  gender2

Zdroj: Gender Studies

Komentáře