Zájem o penzijní připojištění byl v listopadu jedenáctkrát vyšší než ve zbytku roku

Zájem lidí o penzijní připojištění stoupl v listopadu jedenáctinásobně oproti průměru předcházejících měsíců letošního roku. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti RENTIA, divize AWD ČR, které hodnotí období od ledna do konce listopadu 2012. Důvodem prudkého nárůstu je podle odborníků snaha lidí uzavřít penzijní připojištění za původních podmínek, které změní nová penzijní reforma již v lednu 2013.

Podle statistik RENTIA se začal projevovat vzestup zájmu klientů o uzavření penzijního připojištění již od srpna 2012. Poptávka však vyvrcholila v listopadu, kdy byl zájem více než jedenáctkrát vyšší než v ostatních měsících letošního roku. Při srovnání s listopadem roku 2011 se pak jedná o více než pětadvacetinásobné zvýšení poptávky.

„Lidé, kteří stihli uzavřít penzijní připojištění do 30. listopadu, si uchovají i v příštích letech některé zajímavé výhody. Mezi ty patří například povinnost fondů vykazovat kladné zhodnocení. Že si tyto výhody lidé uvědomili, bylo důvodem enormního zájmu o uzavření smlouvy do stanoveného termínu,“ uvedl Kamil Durčák, produktový manažer společnosti RENTIA, divize AWD ČR. „O důchodové reformě a změnách v penzijních fondech se hovořilo mnoho měsíců. Přesto řada lidí odkládala uzavření smlouvy za původních podmínek zcela na poslední chvíli,“podotkl Durčák.

Od ledna 2013 se systém spoření na důchod výrazně změní. Dosavadní penzijní fondy se včlení do takzvaného třetího pilíře důchodového systému a nově uzavírané smlouvy budou mít již jiné podmínky. Lidé budou volit mezi několika investičními strategiemi a změní se také podmínky pro výplatu některých dávek. V souvislosti s tím například již nebude možné využít výsluhovou penzi, na kterou byl v případě původních smluv nárok již po 15 letech spoření.

 „Od 1. prosince již smlouvy podle starých podmínek uzavírat nelze. Rozhodně to však neznamená, že nový důchodový systém neskýtá zajímavé možnosti zabezpečení na penzi. Poskytuje naopak vyšší variabilitu v možnosti hospodaření s uloženými financemi,“ sdělil Jan Macek, specialista oddělení produktového managementu RENTIA„Zájemci mají možnost využít on-line kalkulačky na našich webových stránkách, pomocí které si mohou spočítat výhodnost důchodové reformy. Kalkulátor jim umožní porovnat výnosy penzijního připojištění u jednotlivých penzijních společností,“ doplnil Macek.

Komentáře