Zájem o II. pilíř roste, přidalo se k němu přes 47 tisíc lidí

Do druhého pilíře penzijní reformy vstoupilo od ledna do května tohoto roku 47.392 lidí. Zájem o něj má aktuálně 7,4 procenta Čechů, v uplynulých měsících to bylo méně než pět procent. Zvýšení souvisí s blížícím se termínem pro vstup lidí nad 35 let a také větší aktivitou penzijních fondů. Další velký příliv klientů však nelze očekávat, vyplývá to z dat penzijního barometru Swiss Life, který každý měsíc mapuje zájem lidí o druhý pilíř.

V měsíci květnu vstoupilo do druhého pilíře 15.407 Čechů, což je téměř stejné číslo jako za dva předchozí měsíce dohromady. Část lidí si nechává rozhodnutí, zda se připojit k druhému pilíři, na poslední chvíli. Původní předpoklad penzijních společnosti, že do druhého pilíře vstoupí do konce června půl milionu lidí, se však velmi pravděpodobně nenaplní.

Součástí květnového barometru byla také otázka, zda by lidé měli zájem o druhý pilíř v případě, kdyby z něj mohli kdykoliv svobodně vystoupit či do něj vstoupit. Podle odpovědí více než pěti set respondentů vyplývá, že zájem by se značně změnil. Za takových podmínek by se k druhému pilíři přidalo 36 procent Čechů, tedy pětinásobně víc než doposud.

Podle analytiků to dokazuje, že lidé sami chtějí spořit na penzi. Upřednostňují ale pružnější řešení, než je druhý pilíř. „Flexibilita je pro klienta velmi důležitá. Při dlouhodobých finančních plánech je velká pravděpodobnost, že se finanční nebo osobní situace klienta výrazně změní. Omezení flexibility je potom výraznou slabinou dlouhodobého produktu,“ upozornil analytik Swiss Life Select Jan Macek.

Podstatou druhého pilíře je dobrovolné vyvedení tří procent pojistného z průběžného státního pilíře do soukromého penzijního fondu. Lidé však musí další dvě procenta odvádět ze své hrubé mzdy. Spořící strategie jsou čtyři, liší se mírou rizika a odhadovaným výnosem. Vstup do fondu je nevratný. Vláda však uvažuje o změnách podmínek, například o možnosti pozastavit spoření v druhém pilíři.

Počet klientů ve druhém pilíři

leden 4.624
únor 13.504
březen 22.375
duben 31.985
květen 47.392

 Zdroj: Asociace penzijních fondů

Komentáře