Každý druhý Čech nezná částku, kterou odvádí na sociálním pojištění. Pouze necelá desetina ví, kolik tvoří odvody do prvního pilíře, ze kterého jsou vypláceni nynější důchodci. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro společnost Partners, který se dotazoval 1 050 respondentů ve věku od 18 do 50 let. Na 44 procent lidí odpovědělo špatně na otázku jaké jsou odvody do prvního pilíře, 48 procent to netuší vůbec.
Nízká informovanost ohledně penzijní reformy může mít vliv také na počet lidí, kteří se rozhodnou připojit k druhému pilíři. Občané starší pětatřiceti let mají na rozhodnutí čas už jen do konce června. Druhý pilíř spočívá v dobrovolném vyvedení tří procent pojistného z průběžného státního pilíře do soukromého penzijního fondu. Pod podmínkou, že budou lidé další dvě procenta spořit ze své hrubé mzdy. „Tato neznalost může rozhodnutí o vstupu do druhého pilíře ovlivnit. Lidé slyší dvě plus tři procenta, ale protože nevědí, k čemu tato čísla vztáhnout, mohou nesprávně vyhodnotit vhodnost spoření ve druhém pilíři,“ řekl Aleš Tůma, investiční analytik Partners.
Nejčastějším důvodem, proč Češi nechtějí vstoupit do druhého pilíře, je obava ze „znárodnění“ fondů. Zhruba čtvrtina lidí si tak spoří i v jiných produktech, než je druhý pilíř. „Obavy ze znárodnění jsou naprosto liché. Kdyby ČR byla v takové situaci, aby byla nucena k tomuto kroku přistoupit, tak kolik by asi byla schopna vyplácet v pilíři prvním,“ uvedl Tůma. Další příčinou neochoty vstoupit do druhého pilíře mohou být údajně i zaměstnavatelé. O možnostech vstupu do druhého pilíře neinformovala své zaměstnance více než půlka z nich.
Statistiky ukazují, že do druhého pilíře důchodové reformy penzí vstoupilo od ledna do května 47 392 lidí. Největší přírůstek klientů zaznamenal právě květen, bylo v něm uzavřeno 15 407 smluv. Původní předpoklady penzijních společností počítaly, že do druhého pilíře vstoupí v prvním pololetí tohoto roku až půl milionů Čechů.