V roce 2016 bude druhý pilíř zrušen, lidé dostanou peníze zpět

Už v roce 2016 by mohl skončit druhý pilíř důchodové reformy, podporuje to premiér Bohuslav Sobotka. Druhý pilíř podle něj odčerpává peníze z průběžného systému a jeho zrušením se ušetří peníze ve státním rozpočtu.  Žalob penzijních společnosti, které tímto krokem mohou přijít až o čtvrt miliardy, se nebojí. ČSSD argumentuje tím,  že o tomto plánovaném kroku informovala již před volbami.

Sobotka se žalob nebojí, rušení avizoval předem

Prezident Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk vyčíslil prokazatelné odhady nákladů na zavedení a zrušení druhého pilíře na téměř 250 milionů Kč. Bohuslav Sobotka se však neobává, že by stát čelil žalobám penzijních společností, které takto mohou přijít o velkou částku peněz. „Všiml jsem si, že ho zrušili na Slovensku, znárodnili ho v Maďarsku a takřka znárodnili v  Polsku a nevšiml jsem si, že by tyto země kompenzovaly náklady. Když to nepožadovali tam, proč tady.“  Sobotka také zmínil, že zrušeno bude jen šest společností.  Navíc ČSSD podle něj ještě v době, kdy byla v opozici postupovala velmi transparentně. Veřejně totiž oznámila, že v případě vítězství volbách druhý pilíř zruší. Bohuslav Sobotka také napsal finančním skupinám, které v té době zřízení fondů zvažovaly. „Je to otázka jejich podnikatelského rozhodnutí, za které stát nemůže nést rozpočtovou odpovědnost,“ dodal. 

Střadatelé dostanou peníze zpátky v plné výši

Střadatelé by měli ze zrušeného druhého důchodového pilíře dostat zpátky aspoň takovou částku, kterou do něj vložili. V případě, že by vyplácená suma měla být kvůli slabým výnosům nižší než vklad, dorovná lidem rozdíl stát. Podle názoru odborné důchodové komise by měl počítat také i s úplnou náhradou výdajů za zavedení a zrušení systému pro penzijní společnosti. Ve druhém pilíři by nemělo být možné spořit již od začátku roku 2016, své peníze by lidé měli dostat zpátky do konce roku 2016. Vrátit je mohou do prvního pilíře, nebo mohou jít do třetího pilíře, upozornil vedoucí důchodové komise, Martin Potůček.

Druhý důchodový pilíř prosadila pravicová vláda, od loňska mohou lidé přesměrovat tři procenta odvodů z veřejného důchodového systému do vlastního spoření u penzijních společností. Částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Této možnosti využilo asi 83.ooo lidí. ČSSD ještě jako opoziční strana upozornila, že po svém nástupu do vlády druhý pilíř zruší. Nynější kabinet sociálních demokratů, ANO a lidovců se k tomu zavázal v koaliční smlouvě. 

Komise řeší také věk pro odchod do důchodu

Odborná komise pro důchodovou reformu  nyní také  řeší otázku, kdy by měli lidé odejít do starobního důchodu. Potůček by uvítal, kdyby strop činil 65 let. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek to však u současné generace považuje za nerealizovatelné. „Jestli vám dnes bude někdo slibovat, že půjdete dnes do důchodu v 65, tak lže.“ Vedoucí odborné komise Potůček však argumentoval slovy: „Problém je, že dnes 23 procent důchodců, pobírajících důchod v prvním pilíři odešlo do předčasného důchodu.“ Přesáhnout hranici 65 let by u generace narozené po roce 1972 nechtěl. Upozornil ale, že by se asi měl srovnat věk odchodu do důchodu u žen a mužů.

Zdroj: ČTK, Novinky.cz

zdroj obrázku: http://compfight.com/search/game-over/1-0-1-1

Komentáře