Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že druhý penzijní pilíř skončí k lednu 2016. Podle Sobotky byl pilíř, za jehož vznikem stojí pravicová vláda Petra Nečase, nevýhodný pro většinu občanů a zájem o něj byl příliš malý. Lidé by měli dostat naspořenou částku zpět do konce roku 2016. Do druhého pilíře se však ještě stále dá vstoupit. Ministerstvo financí však již zvažuje uzavření této možnosti.
II. pilíř vyvádí příliš velké částky z I. pilíře, argumentuje vláda
„Druhý pilíř je jedním z velkých omylů předchozí vlády Petra Nečase,“ uvedl Sobotka, podle něhož byl pilíř spuštěn navzdory nesouhlasu opozice, sociálních partnerů i odborné veřejnosti. „Nyní bude ministerstvo práce a sociálních věcí pracovat na opatřeních, která povedou ke stabilizaci důchodového systému, zejména se zaměřením na první pilíř,“ poznamenal k dalším krokům.Podle současné ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové je ukončení druhého pilíře nutné především proto, že odvádí obrovské částky z prvního pilíře. Podle Marksové to bylo letos 850 milionů korun. Čím déle by druhý pilíř měl pokračovat, tím větší částky by byly vyvedeny z veřejného důchodového účtu, uvedla Marksová.
Peníze z II. pilíře mohou lidé obdržet v hotovosti či je převést do III. pilíře
Od loňského roku mohou lidé ve druhém pilíři převádět tři procenta odvodů do vlastního spoření u penzijních společností, částku ve výši dvou procent odvodů musí přidat ze svého. Této možnosti využilo více než 83 tisíc lidí, kteří si spořili na starobní důchod. Vláda se ke zrušení druhého pilíře zavázala v koaliční smlouvě. Své protichůdné stanovisko však zveřejnily TOP 09 a ODS. Podle harmonogramu by do března 2016 měli střadatelé dostat oznámení o zrušení fondu od penzijní společnosti. Do konce září by ji měli předat informaci, zda chtějí úspory obdržet na účet, v hotovosti poštou či je převést do třetího pilíře. Do konce roku by však vložené peníze měli dostat. Fondy se začnou rušit a likvidovat k 1. červenci 2016.
Penzijní společnosti mohou požadovat kompenzace
Rušení druhého pilíře řeší speciální komise, která se snaží se situací naložit tak, aby se minimalizovalo riziko právních sporů, náklady i administrativní zátěž. V návrhu však autoři upozornili, že hrozí riziko ze strany penzijních společností, které mohou požadovat kompenzace nákladů na zavedení i ukončení pilíře. Podle jejich odhadů by to mohlo být i několik stovek milionů korun. Finanční správu a správu sociálního zabezpečení by pak ukončení druhého pilíře mělo vyjít na desítky milionů.
V budoucnu mohou existovat dva pilíře
Veřejný důchodový systém by se v budoucnu mohl rozdělit na dva pilíře. Jedna část by garantovala všem rovný důchod a druhá by výrazněji zohlednila to, kolik peněz člověk na penze odvedl. Takto vypadá jedna z variant budoucí podoby českého penzijního systému, o nichž nyní jedná důchodová komise expertů a zástupců stran. „Diskutujeme o variantách prvního pilíře (veřejného důchodového systému), které by měly mít perspektivu, aby pak jinak orientovaná politická reprezentace neměla důvod systém měnit,“ řekl předseda komise Martin Potůček. Český důchodový systém se nyní skládá ze tří pilířů. První je takzvaný průběžný veřejný, do nějž putují odvody na penze. Druhý pilíř zavedla vláda Petra Nečase a od loňska je možné část odvodů převést do vlastního spoření u fondů a přidat k tomu ještě částku ze svého. Třetí pilíř představuje dobrovolné spoření na stáří – dřívější penzijní připojištění. Důchodová komise má nyní navrhnout změny důchodového systému tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a penze z něj zajistily důstojný život.
Zdroj obrázku: http://compfight.com/search/calculation/1-0-1-1