Vyplatí se penzijní připojištění?

Pojem penzijní připojištění je v poslední dobou skloňován ve všech pádech ze všech možných stran. V důsledku zvyšujícího se podílu občanů v důchodovém věku ve společnosti nabývá diskuse o nutnosti tohoto druhu spoření na významu. Každý z nás by měl možnost vlastní odpovědnosti za svou budoucnost uvážit, je ale vůbec uzavření penzijního připojištění výhodné? A jaké změny přinese rok 2013, kdy vstoupí v platnost penzijní reforma?

Státní příspěvek

Jednou z výhod penzijního připojištění je, že Vám k úsporám na stáří něco přidá i stát. Každý měsíc vám od něho přibude 50 až 150 Kč v závislosti na výši vaší vlastní měsíční úložky. Od příštího roku maximální výše státního příspěvku dosáhne dokonce na 230 Kč. Takovou částku dostanete při měsíční úložce nad 1 000 Kč. Abyste však vůbec dosáhli na státní podporu, budete muset měsíčně ukládat alespoň 300 Kč, tedy o 200 Kč více než doposud.

Daňové úlevy pro zaměstnance

Další výhodou pro účastníka připojištění, který ročně zaplatí více jak 6 000 Kč, je možnost odečíst si částku nad tuto hranici ze základu daně. Maximální výše tohoto daňového odpočtu nyní činí 12 000 Kč. Po zahájení platnosti reformy v příštím roce se hranice 6 000 Kč zvýší na dvojnásobek, odpočet ze základu daně tak budou moci uplatnit jen ti, kteří měsíčně uloží na připojištění více jak 1 500 Kč.

Daňové úlevy pro zaměstnavatele

Jste-li zaměstnavatelem, můžete své zaměstnance ohodnotit příspěvkem na jejich penzijní připojištění. Částka, kterou zaplatíte, bude přitom osvobozena od daně z příjmu i platby za sociální a zdravotní pojištění, a to až do maximální výše 24 000 Kč. Toto zvýhodnění zachová beze změn i nová reforma.

Nízká výnosnost, ale i bezpečí

Častou kritikou penzijního připojištění je jeho nízká výnosnost. Penzijní fondy garantují svému klientovi alespoň nulové zhodnocení připsané každý rok, což chrání jeho investice. Klientovy tak nemohou připsat ztrátu, i když se jejich investicím nedařilo a zaznamenaly propad. Ze strachu, aby případnou ztrátu nemusely hradit samy, investují jen velmi bezpečně, což s sebou obvykle nese jen velmi nízký výnos. Nízký úrok pak jen mírně převyšuje míru inflace.

Nové účastnické fondy

Lidé, kteří se s nízkým úrokem nechtějí smířit, budou moci od příštího roku přestoupit do některého z účastnických fondů, kde dostanou možnost vybrat si mezi čtyřmi penzijními strategiemi. V nabídce budou i rizikovější strategie slibující vyšší výnosnost, které pravděpodobně přilákají zvláště mladší ročníky, ochotné riskovat případnou krátkodobou ztrátu.

Komentáře