Od nového roku porostou důchody rychleji

Seniorkám a seniorům porostou od ledna příštího roku starobní důchody stejně rychle jako před úspornými škrty vlády Petra Nečase. Od nového roku by penze měly narůst ještě o něco víc, než určuje zákon. Průměrně by se měly zvednout o 205 korun. Vyšší valorizaci zavádí novela, kterou před dvěma týdny podepsal prezident Miloš Zeman. Penze se tak budou zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.

Levicová vláda se chce vrátit k vyššímu růstu penzí

Na tři roky přibrzdila růst starobních důchodů Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku státního rozpočtu. Od loňska tak dostávají důchodci přidáno pouze o třetinu růstu reálných mezd a třetinu inflace, ne však o celou inflaci. Současná vláda Bohuslava Sobotky přislíbila, že se chtějí k původnímu modelu vrátit o rok dříve – tedy již od počátku roku 2015.

Penze se průměrně zvýší o více než 200 korun

Podle ministryně práce Michaely Marksové by se penze příští rok zvedly v průměru pouze o 50 či 70 korun. Způsobí to nízká inflace. Proto novela počítá také s tím, že důchody průměrně navýší o dalších 205 korun. Ministryně zároveň uvedla, že částka by měla kompenzovat také to, že v uplynulých letech rostly důchody málo. Letos to bylo průměrně o 45 korun, v roce 2013 o 137 korun.  Zvýšení, které sněmovna schválila, vyčerpá ze státní kasy asi 7,1 miliardy korun.

Na konci roku 2013 pobíralo v Česku starobní, pozůstalostní a invalidní důchod asi 2,86 milionu lidí. Počet starobních důchodců a důchodkyň byl 1,73 milionu. Od české správy sociálního zabezpeční dostal průměrně každý z nich 10.970 korun měsíčně.

zdroj obrázku: http://compfight.com/search/grow-up/1-0-1-1

Komentáře