Vláda zřejmě dorovná důchody lidem, kteří pracovali na Slovensku

Poslanecká sněmovna pravděpodobně schválí novelu o dorovnávacím příplatku k důchodům pro osoby, které před rokem 1992 pracovaly na Slovensku nebo pro slovenské firmy, a v současnosti kvůli tomu mají nižší důchody. Podle předlohy budou mít nárok na doplatek žadatelé, kteří minimálně 25 let platili sociální odvody v někdejším Československu a v Česku před rokem 1996 alespoň jeden rok.

Dorovnávací příplatek mohou dostat třeba lidé, kteří před rozpadem Československa bydleli v Česku, ale jejich zaměstnavatel sídlil na Slovensku. V jednotlivých případech bude možná podmínka minimálního počtu odpracovaných let zmírněna. „Například nebude-li mít občan odpracováno 25 let, ale 24 let a pět měsíců, mohla by případná komise ministerstva ministrovi doporučit, aby na to nebral ohled a důchod  přiznal,“ řekl ČTK předkladatel pozměňovacího návrhu a předseda sociálního výboru Martin Vacek.

Podle novely bude příplatek samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen společně s českým důchodem. Důchodci o něj budou muset požádat Českou správu sociálního zabezpečení. Částka bude rozdílem mezi důchodem, který by žadatel dostával za českých podmínek a součtem skutečného slovenského a českého důchodu. Původní informace naznačovaly průměrnou částku kolem 1100 korun měsíčně. Náklady na dorovnání za celou dobu výplat se tak odhadují na 3,8 miliardy korun.

Komentáře