Vánoční kapři ani stromky letos nepodraží

Vánoce jsou každoročním náporem na rozpočet, což cítí také senioři pobírající starobní důchod. Dva nejznámější symboly vánočních svátků, kapr ani stromeček, však letos nepodraží. Za vánoční stromek letos zaplatíte obdobnou částku jako loni. Ani štědrovečerní večeře nezatíží váš rozpočet víc, ceny kaprů budou o letošních Vánocích srovnatelné jako v minulém roce. Připlatit si však můžete za kapra s příznivým vlivem na srdce, kterého chová Jihočeská univerzita. Jeho pozitivní vliv na usazování cholesterolu ocení i senioři a lidé s nemocným srdcem.

Ceny smrčku a borovic začnou na třech stovkách

Ceny vánočních stromků se budou jako obvykle lišit podle regionu, celkově by však měly být na loňské úrovni. „Dle současných informací z velkoobchodu s vánočními stromky neočekáváme proti loňsku žádný cenový nárůst,“ uvedl František Valdman ze Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Nejvíce se prodávají stromky od 150 do 220 cm, letos by se jejich cena měla pohybovat stejně jako minulý rok od 300 korun u smrku ztepilého a borovice lesní po 550 až 1000 korun u jedle kavkazské. Právě obliba tohoto druhu stromu, i navzdory vyšší ceně, dlouhodobě roste. Většina jedlí se však do Česka dováží stále z Dánska a Německa. Češi si také oblíbili stromky v kontejnerech, které často nakupují s myšlenkou, že je mohou později vysadit na zahradě. „Udržet stromek v kontejneru je ale velmi náročné a pouze malé procento takto vysazených stromků se na jaře zakoření a ujme se,“ upozornil  Vajdman. Stromky v nádobách se prodávají spíše proto, aby dlouho vydržely v dobrém stavu a byly stabilní. Vánoční stromky se začnou na stáncích tradičně prodávat od prosince.

Kilogram kapra koupíte už za 70 korun

S kvalitou i množstvím vylovených ryb jsou letos rybáři spokojeni a kaprů bude pro vánoční trh dostatek. Ředitel Rybářství Pohořelice odhaduje, že cena kaprů bude srovnatelná s loňským rokem. Tehdy se kilogram kapra v Česku prodával za 70 až 90 korun. Letos si budete moci koupit také kapry s příznivým vlivem na srdce, kterých se na vánočním trhu objeví zhruba deset tun. Chovu kaprů s větším podílem omega 3 mastných kyselin, které mají příznivý vliv na prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění, se věnuje Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské republiky. Lidé si kapry budou moci koupit nejen ve vybraných obchodech, ale také na stáncích. Poznají je jednoduše. „Kapry budeme prodávat z kádí označených naší ochrannou známkou ve tvaru srdce a ryby,“ upozornil Václav Nebeský z vědeckého pracoviště fakulty. U prodejních stánků budou proškolení pracovníci, většinou studenti, kteří budou umět zákazníkům vysvětlit a popsat přednosti takového kapra.

Kapr s vyšším podílem omega 3 mastných kyselin ocení senioři

Pozitivní vliv této ryby na zdraví už prokázal také výzkum. Fakulta rybářství Jihočeské univerzity na něm spolupracovala s pražským Institutem klinické a experimentální medicíny. Výzkum spočíval v tom, že dobrovolníci, kteří se po operaci srdce zotavovali v lázních, jedli čtyři týdny kapra s vyšším podílem omega 3 mastných kyselin. V porovnání s ostatními pacienty, kteří drželi klasickou dietu, se u nich významně zlepšily parametry tukového spektra krve. Konzumace kapra ze speciálního chovu je vhodná také pro seniory a starší osoby. Snižuje totiž hladinu krevních tuků a zabraňuje usazování cholesterolu. Ryba získá vyšší podíl omega 3 mastných kyselin z krmné směsi, která obsahuje řepkové výlisky a lněné semínko. Jihočeská univerzita uvolní na vánoční trh většinu ze své produkce této ryby. Cena za kilogram však bude asi o deset korun vyšší než u ostatních kaprů.

Komentáře