Odchod do důchodu řadí psychologové mezi jednu z kritických situací, která je výzvou i pro dlouholetá manželství. Člověk má sice více času na sebe i své koníčky, ale také na partnera. Být s druhým člověkem čtyřiadvacet hodin denně tak může být náročnější, než se na první pohled zdá. Objevují se nové každodenní překážky a životní styl se radikálně mění, proto se na to připravte dopředu. Po desetiletích strávených hlavně v pracovním procesu berte odchod na penzi jako šanci, jak spolu začít novou krásnou životní etapu.
Rozvodů v penzi přibývá
Francouzský Státní ústav pro demografický výzkum (INED) ukázal, že u osob starších 60 let v posledních deseti letech dramaticky vzrostl podíl rozvodů – a to o více než třetinu. Ne všichni se ale hned rozvádějí. Některé ženy přiznávají, že by bylo po tak dlouhém soužití škoda všechno zahodit. Ze společného důchodu se tak může stát jen další krize. „A podobně jako všechny krize může nakonec manžele posílit,“ zdůrazňuje Daniele Lauferová.
Vybudujte nové společné zájmy
V důchodu se často stává, že si dlouholetí manželé uvědomí, že už nemají společné očekávání nebo zájmy a je nutné je znovu vybudovat. Dohodnout se jakým způsobem budou trávit volný čas, může být po psychické stránce velmi náročné – zároveň jde však také o výzvu, jak znovu definovat vztah. „Jakmile skončí první tři měsíce nového života v důchodě, často vzniká uvnitř vztahu rozčarování,“ vysvětlila Marie-Adeline Poncetová, která posledních 30 let pořádá kurzy přípravy na důchod a velkou část věnuje právě manželským problémům.
Přátelé, aktivity i koníčky
S odchodem do důchodu se absolutně mění životní styly obou manželů, namísto práce a kolegů tráví více času doma s partnerem. Častokrát se mění také jejich finanční situace a na některé druhy aktivit už nemusí být v rozpočtu místo. Každý z manželů si proto musí najít způsob spolužití na základě toho, co manželský pár prožil a také podle toho, jakou má každý z nich osobnost a temperament. Nejlepším způsobem, jak vyjít z tohoto náročného období bez větších škod je, když si svou nezávislost budujete po celý život. Pěstujte si svůj okruh přátel, aktivity i koníčky.
Nebuďte pasivní
Je nutné najít si čas na přemýšlení, které umožní dát smysl této nové životní etapě. A stejně tak dát čas i tomu druhému. „Spíše než si pasivně užívat kultury nebo sledovat sport je lépe vzít si na starost nějakou činnost, podílet se na sociálním životě ve své čtvrti. U nás například důchodci založili sdružení, které opravuje hračky a pak je dodává do dětských domovů,“ vysvětluje Poncetová. Další variantou je pokračovat v sebevzdělávání a navštěvovat některý z oborů, které nabízí Univerzity třetího věku. Snaha udržet si aktivní styl života se pozitivně projevuje nejen v psychice jednotlivce. Díky velkému množství nových impulzů a témat může také příznivě ovlivnit komunikaci manželů v důchodu.