Tipy jak ve vyšším věku zvládnout horké dny

Dusný vlhký vzduch, teploty překračující třicítku a tropické noci trápí v posledních týdnech mnoho z nás. Zvláště ohroženi jsou však lidé v důchodovém věku. U seniorů během této doby často dochází k nedostatečné výživě jídla i tekutin. Řada důchodců bere také nejrůznější léky, které může horké letní počasí negativně ovlivnit. Říká to doktor Martin Stránský, který upozorňuje i na další rizika. „Právě u této populace vidíme nejhorší negativní dopady veder a dehydratace. Nikoliv však u těch, kteří chodí ven, ale spíše u seniorů, kteří zůstanou celý den v horkém bytě bez čerstvého vzduchu.“ V následujícím textu vám dáme několik tipů, jak horké letní dny ve zdraví zvládnout a jak si je zpříjemnit.

1. Pijte, pijte, pijte

Už jste to slyšeli mnohokrát, přesto je to jedna z nejdůležitějších věcí během horkých dnů. Dostatek tekutin je nezbytný a právě lidé vyššího věku či pobírající starobní důchod jich často přijímají málo. Někteří senioři neradi pijí, což je v kombinaci s tím, že jejich organismus celkově hůře hospodaří s tekutinami, mají slabší funkci ledvin a jejich kůže vypařuje více tekutin než u mladších lidí, velký problém. Měli by tedy v horku vypít alespoň tři litry tekutin. Nejlepší volbou jsou neperlivé minerálky, které doplňují nezbytné minerály. Horké počasí je značnou zátěží zejména pro cévní systém. Tělo totiž ve snaze udržet tělesnou teplotu v normě reaguje na horko roztažením periferních cév. Srdce tak vynakládá velké úsilí na udržení normálního krevního tlaku, což jej extrémně zatěžuje.  Zdravotní rizika rostou především pro diabetiky a kardiaky. Kardiaci často užívají močopudné léky, což v kombinaci s nedostatečným pitným režimem umocňuje ztrátu tekutin. Dehydratace pak může horšit i činnost ledvin. 

2. Nejezte málo ani moc

Kromě pravidelného pitného režimu je důležitá také strava – a není dobré jíst hodně ani příliš málo. Někteří senioři nemají v extrémních teplotách vůbec chuť k jídlu. Opatrní by ale měli být především diabetici léčení inzulínem a soustředit se na pravidelnou a dostatečnou stravu. Pokud kvůli horku sní méně, než je obvyklé, musí si upravit dávky inzulinu. Kdyby by to neudělali hrozí riziko, že hladina cukru v krvi klesne a postihnou je zdravotní potíže. V situaci, kdy s horkem neklesá apetit, je určitě lepší nahradit těžká a vydatná jídla velkým množstvím ovoce a zeleniny. Vybírejte si především takové, které obsahují velké množství vody. Velmi vhodný je třeba meloun, který obsahuje velké množství minerálů a zároveň tělu doplňuje zásoby tekutin. Kalorickým a těžkým jídlům se vyhýbejte především k večeři. Plný a těžký žaludek ve spojení s nepříjemnými teplotami klidný spánek opravdu nezaručí. 

3. Nepřežeňte to s fyzickou aktivitou

Jestli pravidelně necvičíte, nepouštějte se během horkých dnů do sportování či výraznější fyzické aktivity. V případě, že potřebujete něco zařídit či udělat, naplánujte si činnost  jen na ranní či večerní hodiny, kdy je chladněji. Sportování v horku je pro tělo velkou zátěží, protože jsou mnohem více namáhány srdce a cévy. V extrémně vysokých teplotách je zatížení srdce dvojnásobné a tělo má také zvýšené nároky na udržení rovnováhy ve výdeji vody a na zajištění vazkosti krve. V horku tak vaše krev houstne a to je pro organismus zátěží. „Důležité je, jakou má člověk kondici. Pokud je sice zdravý, ale netrénovaný, je pro něj i obyčejná námaha ve vedru srovnatelná se situaci, jako by místo pár kilometrů běžel maraton,“ upozornil primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

4. Ochlaďte se na noc

Součástí horkého počasí jsou i tropické noci, kdy rtuť teploměru neklesá pod dvacet stupňů a v takovém horku pak mnoho seniorů mohou trápit potíže s usnutím. Pro dobrý spánek je přínosné, aby naše tělesná teplota o něco klesla oproti teplotě přes den. K tomu pomůže vlažná sprcha těsně před spaním. Nesprchujte se však zcela studenou vodou, i když vám to může připadat osvěžující. Ve výsledku se rychleji zpotíte a můžete být i více neklidní. Aby se vám dobře usínalo, vyzkoušejte ochlazovací trik. Složte povlak z deky do hromádky, vložte jej do sáčku a dejte do lednice na jednu až dvě hodiny. Nebo zkuste povlak mírně navlhčit. Jedná se však o chvilkové opatření.  Pokud vaše ložnice není v přízemí, zkuste se alespoň na horké noci přestěhovat do nějaké místnosti v přízemí, kde bude lépe proudit čerstvý vzduch.  Během tropických nocí vám pomůže také klimatizace či přenosný větrák, z přístrojů by však neměl jít chladný vzduch jen na tělo, ale průběžně proudit po celé místnosti.

Komentáře