Tipy na zajímavé turistické přírodní lokality v České republice

Česká republika nabízí nespočet zajímavých přírodních krás. Má 4 národní parky, 25 chráněných krajinných území, 110 národních přírodních rezervací a mnoho dalších přírodních památek a zajímavostí, které stojí za to navštívit. Tipy na ty nejkrásnější z nich vám přinášíme v tomto článku.

Pálava

Chráněná krajinná oblast Pálava leží v nejteplejší oblasti České republiky a vyniká velkou rozmanitostí
přírodních druhů. Ze zdejšího nejvyššího vrcholu Děvín se nabízí malebný pohled do dálek. Za jasného počasí je odtud možno dohlédnout až k slovenským Malým Karpatům. Oblíbeným výletním místem Pálavy je například Svatý kopeček, který představuje významnou přírodovědeckou lokalitu. Největší specialitou Pálavy je však vinařská turistika, území protíná několik vinařských stezek, které seznamují turisty se zajímavou vinařskou historií tohoto kraje.

Český ráj

Český ráj je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Při jeho návštěvě byste rozhodně neměli vynechat zajímavé skalní útvary Prachovských skal či Hruboskalského skalního města. Kraj vyniká také řadou rybníků se zajímavými jmény jako Vidlák nebo Žabakor. Zajímavostí kraje jsou i Drábské světničky, které se nachází pod čedičovým vrchem Mužský. Z tohoto původně pravěkého sídliště se zachovalo přes 30 podivuhodných skalních místností.

Šumava

Národní park Šumava uchvacuje turisty svou drsnou nespoutanou přírodou. Jedinečný ráz vtiskly Šumavě ledovce, které měly vliv na reliéf krajiny, a zbylo po nich několik ledovcových jezer. K nejznámějším z nich patří Černé, Čertovo a Prášilské jezero. Šumavou vede řada naučných stezek. Nejnavštěvovanější z nich zvaná Povydří vede romantickým údolím divoké horské říčky Vydry a je dlouhá 7 kilometrů. Výhled do dáli poskytují například vrcholky hor Pancíř nebo Špičák, na něž se můžete vypravit sedačkovou lanovkou.

Moravský kras

Moravský Kras je nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky. Na celém území je známo více než 1 100 jeskyní. Turisty jsou nejvyhledávanější Punkevní jeskyně, nabízí totiž možnost romantické plavby lodičkou na podzemní říčce Punkvě i příležitost podívat se na dno propasti Macocha. Ta se svou hloubkou 138 metrů představuje největší propast svého druhu nejen v ČR, ale i v celé střední Evropě. Za návštěvu stojí i jeskyně Balcarka, v níž se nachází úctyhodný labyrint chodeb a propastí s mnohotvárnou krápníkovou výzdobou.

Komentáře