Tipy na práci a přivýdělek v důchodovém věku

Pracovat v důchodu není celkem nic neobvyklého, loni v České republice v penzi pracovalo téměř 7 % starobních důchodců. Důchodci si přivydělávají na všechny možné pracovní úvazky, uplatnění nacházejí v rozličných profesích.

Vysoce kvalifikované profese

Průzkumy prokázali, že největší procento pracujících penzistů, je mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi. Pracuje mezi nimi každý pátý důchodce. V některých vysoce kvalifikovaných odvětvích jsou důchodci jako pracovní síla zcela nepostradatelní. Pracujete-li tedy i vy na nějaké kvalifikované pozici jako je vědec, vysokoškolský profesor, lékař, či jiný kvalifikovaný odborník a práce vás stále baví, není důvod s dosažením důchodového věku z práce odcházet. A chcete-li si přece jen v důchodu trochu více odpočinout, můžete se zkusit domluvit se zaměstnavatelem na zkrácení vašeho pracovního úvazku.

Důchodci ve službách

Nejvyšší procento pracujících důchodců se uplatňuje v sektoru služeb. Řada z nich zde pracuje na zkrácený úvazek na méně kvalifikovaných místech. Chcete-li si přivydělat právě ve službách, můžete se zkusit podívat po profesích jako je prodavač/ka, pokladní či recepční v různých institucích, hlídač v supermarketu, uvaděčka v divadle, šatnářka, či pomocná síla v restauračních zařízeních. Právě do těchto profesí zaměstnavatelé častěji nabírají zaměstnance důchodového věku.

Podnikání

Řada seniorů se také v důchodu věnuje podnikání, nejčastěji jako osoba samostatně výdělečně činná bez dalších zaměstnanců, ale ani důchodci ve vedení menších či větších firem nejsou samozřejmě výjimkou. Podnikáte-li, můžete v tom klidně pokračovat i v penzi. Založit si živnost ale můžete i v pokročilejším věku. Chybí ve vaší vesnici krámek s potravinami, kam by lidé mohli zajít pro menší nákup? Otevřete si takový. Vyrábíte nějaké zajímavé módní doplňky či jiné předměty, o které by mohl být zájem? Vytvořte si malý internetový e-shop a začněte je prodávat. Máte odborné znalosti, které by se mohli někomu hodit? Staňte se soukromým poradcem. Možností je celá řada, využijte své dlouholeté zkušenosti, zapojte své znalosti a dost možná právě vy můžete přijít se životaschopným podnikatelským záměrem.

Fyzicky náročné profese raději ne

Je známo, že lidé pracující ve fyzicky náročných profesích se po dosažení důchodové hranice tomuto povolání dále věnují jen minimálně. Ať už je váš zdravotní stav jakýkoliv, vaše tělo se s fyzickou námahou ve starším věku vyrovnává mnohem hůře než v době mládí. Extrémně fyzicky náročná zaměstnání vám tak jako přivýdělek k důchodu rozhodně nedoporučujeme.

Komentáře