Specializovaný finanční úřad, kde se budou nově registrovat smlouvy o novém penzijním spoření, se od ledna 2013 pořádně zapotí. V prvních měsících příštího roku totiž očekává smršť žádostí o registraci k důchodovému spoření. Terčem tak bude hlavně plánovaný Centrální registr smluv.
Úřad se má věnovat specifickým daňovým subjektům
Od 1. ledna 2012 byl do soustavy územních finančních orgánů nově zaveden také Specializovaný finanční úřad s celostátní působností, který se zabývá vybranými subjekty. Konkrétně i penzijním spořením. Důvodem vzniku SFÚ je snaha daňové správy věnovat velkým a specifickým daňovým subjektům zvláštní pozornost tak, jako je tomu již dnes ve většině států Evropy. Sídlo úřadu je v Praze a v rámci České republiky má ještě dalších 6 poboček, a to v Plzni, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.
Důležitou součástí SFÚ bude pro ty, jež na důchod myslí dopředu, Centrální registr smluv. V budoucnu totiž prověří, jestli klient fondu splňuje věk pro vstup do penzijního spoření – tedy věk mezi 18 a 35 lety. Výjimka vstupu pro starší bude pouze v první polovině roku 2013, pokud již nepobírají starobní důchod. Na zpracování žádosti bude ze zákona 30 dní. Pokud účastník smlouvu podepíše hned začátkem ledna a ještě v lednu penzijní společnost smlouvu doručí na SFÚ, může začít spořit od 1. března. Musí svou účast na spoření však ještě ohlásit zaměstnavateli.
Spořit či nespořit? Rozhodněte se do 35 let
Jen v prvním půlroce se dle plánované důchodové reformy mohou stát účastníky penzijního pojištění i ti, kterým je víc než 35 let. Jejich rozhodnutí zapojit se do spoření je sice dobrovolné, ale nevratné. Kdo smlouvu jednou uzavře, musí až do důchodového věku odkládat dvě procenta svých hrubých příjmů. Další tři procenta mu k tomu přihodí stát – ze sociálního pojištění.
Jakmile dotyčný daňový poplatník uzavře s penzijní společností smlouvu o spoření, bude už jen čekat. Smlouva totiž zamíří do Specializovaného finančního úřadu. Ten ji musí zaregistrovat do Centrálního registru smluv a pak vyrozumí klienta i penzijní společnost. Od druhého následujícího měsíce pak klient začíná spořit. Zaměstnanec by neměl zapomenout svou účast v penzijním spoření nahlásit svému zaměstnavateli, tedy ve mzdové účtárně. Živnostník může celou částku spoření poslat do fondu až na konci roku, v okamžiku daňového přiznání. Je možné ji odvádět také zálohově každý měsíc. Peníze pak poputují přes finanční úřad do penzijního fondu. Jakmile dosáhne důchodového věku, může si požádat o výplatu penze ze soukromého spoření.
Jak bude všechno fungovat?
Jak zjistila Mladá fronta Dnes, zakázka na nový registr přijde na 58 milionů korun a bez výběrového řízení ji získala společnost IBM, která má výhradní právo upravovat daňový informační systém. Informace o milionech klientů si v registru mají vyměňovat penzijní fondy, finanční úřady a státní správa. Nebude se tedy přímo týkat účastníků spoření. Registr bude obsahovat informace o daných poplatnících, jejich základní identifikační údaje, kdo je v současné chvíli jejich zaměstnavatelem, kdo jim bude platit a do jakého fondu se jejich peníze budou předávat.