Severská chůze – sport pro všechny věkové kategorie

Uvažujete o aktivnějším trávení volného času, ale fyzický stav vám nedovolí vykonávat náročné sporty jako v době mládí? Právě pro vás je možná určena kondiční pohybová aktivita zvaná Nordic Walking, neboli severská chůze. Tento nenáročný sport, který zažívá v posledních letech boom po celém světě, doporučují lékaři všem věkovým kategoriím.

Původ severské chůze

Původ této pohybové aktivity, jak už název napovídá, je severský. Nordic Walking se zrodila v roce 1988 v Helsinkách. Závod v běžeckém lyžování, který se tu v tomto roce měl konat, překazil nedostatek sněhu, a tak několik stovek účastníků vyrazilo na trať sice s hůlkami, ale pěšky. A díky tomu vznikla ve Finsku nová masová aktivita, kterou o deset let později provozovalo již 200 000 Finů. Ze Skandinávie se sport postupně rozšířil do celého světa a našel své příznivce i v České republice.

Zdravotní účinky

Nordická chůze zlepšuje celkový zdravotní stav člověka, mezi její blahodárné účinky řadíme pozitivní vliv na kardiovaskulární systém a prevenci infarktu, prevenci proti vysokému tlaku a zvýšené hladině cholesterolu v krvi, zvýšení spotřeby energie a tím i redukci nadbytečného tuku i zlepšení krevního oběhu. Z hlediska psychiky je vhodným nástrojem v boji proti úzkostným stavům, zvyšuje kreativitu a podporuje paměť. Na rozdíl od klasické chůze je při ní zapojena i horní půlka těla, pracuje při ní až 90 % svalů a spaluje se o 20 % více energie. Díky zapojení holí se také snižuje zatěžování kloubů dolních končetin a tím i jejich opotřebování.

Parametry holí

Základní pomůckou severské chůze jsou hole, které by měly splňovat určité požadavky: ergonomicky tvarovanou rukojeť z příjemného materiálu, nastavitelné poutko umožňující efektivní odraz, špičku hole opatřenou hrotem, na který je možné na pevném tvrdém povrchu nasadit gumovou botičku. Celá hůl by měla být lehká a pevná, zároveň by měla pružit, aby odolala kolísavému zatížení.

Nejdůležitějším parametrem je výška holí, při jejím stanovování je nutné brát v potaz výšku postavy, délku končetin i fyzické předpoklady jedince. Jednou z metod stanovení vhodné délky holí je vynásobit výšku postavy konstantou 0,7. Jinou možností je postavit se zpříma a hůl zapíchnout kolmo do země – pokud paže s předloktím svírá úhel 90°, má hůl správnou velikost.

Při provozování Nordic Walking je také důležitá technika, kterou vám nejlépe pomůže osvojit školený instruktor. Při speciálních kurzech se nejen naučíte správné technice, ale také možná poznáte spoustu nových přátel, se kterým můžete vyrazit na společnou procházku.

Komentáře