Senát odmítá sKartu pro vyplácení důchodů

Senátoři nesouhlasí s tím, aby sKarta sloužila i k jiným věcem než je výplata pomoci v hmotné nouzi. Jako hlavní důvod uvádějí, že někteří lidé mohou mít s obsluhou bankomatů problém.Odsouhlasili novelu, která ruší posílání důchodů a výplatu dalších sociálních dávek prostřednictvím této karty. Návrh teď posoudí sněmovna.

Senátoři ČSSD stále bojují

Zejména senátoři ČSSD neustávají ve své snaze zvrátit záměr ministra Drábka zavést kartu sociálních systémů pro vyplácení všech sociálních dávek. Senát na své aktuální schůzi schválil návrh na změnu zákonů souvisejících se zavedením karty sociálních systémů. Podařilo se zde prosadit i ve 2. čtení návrh na změnu v zavedení sKaret pouze pro výplatu dávek v hmotné nouzi. Senátoři sociální demokracie tak vyhověli a shodli se na potřebě odmítnout zavedení výplaty dávek státní sociální podpory a důchodů prostřednictvím sKaret Národní radě osob se zdravotním postižením i vyděšeným starobním důchodcům.

Je nemyslitelné, aby byli prostřednictvím Skarty šikanováni důchodci a zdravotně postižení, pro které je vybírat své sociální dávky prostřednictvím karty pouhou přítěží, zmiňuje ČSSD ve své tiskové zprávě.  Tento týden, na základě vyvíjející se situace, byl v Senátu nově předložen návrh Klubu senátorů ČSSD a dalších na zrušení tzv. sKaret jako takových. Zároveň se připravuje ústavní stížnost na ústavnost plošného zavedení sKaret.

Drábek sKartu hájí

„V současné chvíli již více než 60 000 klientů čerpá dávky přes sKartu, distribuce  karet nadále pokračuje v tempu cca 3 500 kusů denně. Dosud se prostřednictvím sKarty vyplatily dávky v objemu cca 280 mil. Kč. Tato čísla jasně deklarují, že problém s sKartou mají možná politici, ovšem nikoli příjemci,“ uvádí ministr Drábek. „Pokud by se někdy politická reprezentace v budoucnu rozhodla (smlouva je na 12 let), že chce využít sKarty také pro příjemce starobních důchodů, musela by změnit dnes platnou legislativu. V tuto chvíli neexistují právní nástroje, jak by mohly být penze prostřednictvím karty vypláceny. Na žádné zákonné úpravě se v tomto smyslu nepracuje, ani není v plánu její předložení. Odkazovaná citace smlouvy  pouze nechává možnost výplaty penzí prostřednictvím sKarty pro budoucnost otevřenou,  ale jak již bylo výše popsáno, musel by mít takový krok dostatečnou oporu v politické reprezentaci, aby mohly být přijaty příslušné právní úpravy,“dodává.

„Zavedením elektronického zasílání dávek na technické účty sKaret daňoví poplatníci ročně ušetří 250 milionů korun. Pokud někdo hledá cestu, jak se navrátit k původnímu systému, nelze tak činit jen na základě veřejného prohlášení. Je třeba zajistit změnu příslušné legislativy a zároveň zajistit prostředky pro návrat ke starému způsobu zasílání peněz prostřednictvím České pošty a také pro vyrovnání s dodavatelem v případě odstoupení od smlouvy,“ zmiňuje Viktorie Plívová, tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Komentáře