Řidiči senioři by mohli jít na lékařskou prohlídku až v pětašedesáti

Senioři by mohli chodit na první povinnou zdravotní prohlídku až v 65 letech. Změnu navrhují senátoři, o posunutí věkové hranice však bude ještě rozhodovat v závěrečném hlasování sněmovna. Dnes je to tak, že senioři musí absolvovat první prohlídku už v šedesáti letech, přestože většina z nich odchází do důchodu až dva nebo tři roky po šedesátce. Při zdravotních kontrolách se přitom posuzuje tělesná způsobilost. Lékaři přitom zkoumají nejen senzomotorické schopnosti, ale i duševní stav řidičů zvláště pak v případě starších důchodců. 

Podle zákona o silničním provozu nyní platí, že držitelům řidičského oprávnění (s výjimkou profesionálních řidičů, řidičů vozidel s výstražným světlem modré barvy, instruktorů a držitelů oprávnění pro skupinu C a výše) se ukládá povinnost podrobit se pravidelné lékařské prohlídce nejdříve šest měsíců před dovršením 60, 65 a 68 let věku a nejpozději v den dovršení stanoveného věku, po dovršení 68 let věku pak každé dva roky. Nově by se však první termín mohl posunout na období kolem seniorových pětašedesátých narozenin. Nic se však nemění na tom, že doklad o zdravotní prohlídce musí mít dotyčný vždy u sebe a musí se jím kdykoliv prokázat, například při silniční kontrole.

Města nabízejí alternativy

Jednotlivá města po celé České republice si však uvědomují, že řízení už pro mnoho seniorů nemusí být vůbec snadné a realizovatelné. Existují proto například takzvané senior taxi, které je mohou rozvést po různých koutech města. Službu senior taxi je pak možné využít například pro odvoz k lékaři, na úřad, na nákup, poštu, do lázní atd. Po předchozí domluvě lze navíc někdě dohodnout i doprovod klienta k lékaři, do čekárny apod. Proces většinou funguje tak, že radnice daného města určí přesně místa, kam je možné seniory rozvozit, a za jaké symbolické ceny.

Kurzy pro ty, co si netroufají

Novinkou posledních měsíců jsou také  kurzy zaměřené na silniční provoz a jeho úskalí pro starší občany. Aktuálně se mohou zájemci z řad řidičů i neřidičů hlásit do různých minikurzů zaměřených například na základní zásady chování v silničním provozu pro neřidiče či změny v zákoně o silničním provozu, apod. Součástí bývají vedle přednášek odborníků také promítání krátkých filmů o možných problémech seniorů v silničním provozu a ukázky dopravních situací v praxi na dopravním hřišti. Kromě toho si mohou účastníci vyměnit své zkušenosti a popovídat si o nich i s instruktory dopravní výchovy, případně si zkusit krátký dobrovolný minitest z pravidel silničního provozu.

Komentáře