Důchod je pro většinu lidí obdobím zaslouženého odpočinku, najdou se ale i tací, kteří si bez práce nedokážou svůj život představit a setrvají v zaměstnání, i když už pobírají penzi. Pracujících seniorů u nás podle údajů Českého statistického úřadu přibývá, loni jich bylo 157 000, což je o 11 000 více než v předchozím roce. Pracující senioři jsou podle odborníků soběstačnější, sebevědomější a bystřejší. Chcete-li i vy zůstat v penzi aktivní a něco si přivydělat, máme pro vás pár informací, co práce v důchodu obnáší.
Druhy smluv
Ohledně různých možností pracovních poměrů neexistují pro české penzisty prakticky žádná omezení. V důchodu u nás můžete pracovat stejně jako ostatní občané: na pracovní smlouvu na dobu určitou i neurčitou, na dohodu o pracovní činnosti, dohodu o provedení práce i živnostenský list. Zapovězeny vám samozřejmě nejsou ani příležitostné honoráře.
Daně
Také pracující důchodci musí platit daně, i když ne vždy. Například pokud si příležitostnými pracemi vydělají méně jak 20 000 Kč ročně, nemusí platit nic. V současnosti také můžete jako důchodce uplatnit základní slevu na dani pro poplatníka, díky níž se dá na daních ušetřit až 24 840 Kč ročně. V souvislosti s návrhem příjmových a výdajových opatření, který počátkem dubna letošního roku schválila vláda, už ale tato možnost v budoucnu platit nebude.
Možnost zvýšit si důchod
Práce v důchodu může být seniorům finančně prospěšná, a to nejen díky částce, kterou si touto prací vydělají. Po odpracování určitého časového období v době penze si také mohou na správě sociálního zabezpečení podat žádost o úpravu důchodu a získat o nějaké to procento větší státem vyplácenou penzi. Uplatnit nárok na navýšení můžete ve třech různých případech:
- Pokud při práci pobíráte důchod v plné výši, tak se vám procentní výměra zvyšuje každých 360 dnů o 0,4 %. O navýšení můžete požádat až po dvou letech nepřetržité výdělečné činnosti nebo po ukončení vašeho zaměstnání.
- Jestliže se rozhodnete pobírat v době výkonu zaměstnání důchod pouze v poloviční výši, vzroste vám procentní výměra o 1,5 % výpočtového základu za každých 180 kalendářních dnů výdělečné činnosti.
- A v případě, že vyděláváte dost peněz, můžete zvážit možnost požádat si o úplné zastavení výplaty důchodu. V takovém případě se vám důchod do budoucna navýší nejvíce. Za každých 90 kalendářních dnů práce, kdy důchod nebudete brát, vám přibude k budoucí částce vyplácené penze 1,5 % výpočtového základu.