Poslanecká sněmovna schválila předdůchody

Poslanecká sněmovna schválila ve středu 26. září ve třetím čtení novelu zákona o doplňkovém penzijním spoření, kterou se zavádí tzv. předdůchody. Ty umožní osobám ve věku blízkém důchodovému věku řešit finanční zabezpečení v případě tíživé životní situace.

Kompromis vlády?

V rámci schválení předdůchodů se jedná se o typický příklad, kdy se vláda snaží nalézt kompromis se sociálními partnery –zaměstnavateli i odbory. Předdůchody byly dohodnuty na tripartitě. Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se posílí princip individuální odpovědnosti občanů, protože předdůchody budou lidem vypláceny z jejich vlastních úspor v doplňkovém penzijním spoření. „Lidé budou moci zahájit pobírání předdůchodu až pět let před dosažením důchodového věku, pokud jim velikost úspor umožní čerpat měsíční dávku ve výši alespoň 30 % průměrné mzdy,“ řekl ministr.

Čerpání neznamená nicnedělání

Pokud po dobu čerpání nebudou uživatelé zaměstnáni, stanou se státními pojištěnci, bude za ně státem hrazeno zdravotní pojištění a doba v předdůchodu nebude mít dopad na výši důchodu z průběžného I. pilíře. „Považuji to za lepší řešení, než kdyby tito občané s minimální šancí uplatnit se na trhu práce pobírali sociální dávky, anebo byli nuceni odcházet do předčasného důchodu a stát za ně stejně musel platit zdravotní pojištění,“ doplnil Drábek. Jednou z priorit vlády je hlavně zabezpečení na stáří. Chce tak zaměstnavatele motivovat, aby svým zaměstnancům přispívali více na doplňkové penzijní spoření, a i proto zvyšuje horní limit částky, kterou si mohou ročně odečíst z daňového základu, a to na 30 tis. Kč.

Pokud novela projde legislativním procesem podle plánu, nabude účinnosti od 1. 1. 2013.

Komentáře