Pokud výše důchodu nesedí, nechte si ho přepočítat

Zažádali jste si o důchod a správní orgán vám doručil rozhodnutí o přiznání důchodu a také jeho výši. Takový je běžný postup. Právě výši důchodu byste si však měli alespoň orientačně zkontrolovat a v případě nejasností zažádat o přepočet. Jinak zbytečně přicházíte o peníze.

O výši důchodu se informujte předem

Pokud chybí správnímu orgánu například některé důležité dokumenty, snadno může udělat chybu a váš důchod nesprávně vyměřit. Z rozdílu 50 Kč měsíčně se ale za pět let vyklubou celé 3000 Kč. Proto se snažte ještě před samotným podáním žádosti o důchod zajímat o to, kolik byste vlastně měli od státu dostat.

Základním krokem může být běžně dostupná internetová důchodová kalkulačka, kde si sami důchod spočítáte během několika minut. Můžete si také požádat o zaslání informativního osobního listu, a to na České správě sociálního zabezpečení. Na listu si pak zkontrolujete hlavně zaevidovanou dobu pojištění, tedy jestli některé z vašich zaměstnání nebo dalších činností v evidenci nechybí. List prozradí i přibližnou výměru důchodu.

Pokud si nejste stále výší svého důchodu jisti, můžete využít osobní schůzky v klientském centru Pražské správy sociálního zabezpečení. Ta je zcela bezplatná, ale je zapotřebí se na ni měsíc dopředu objednat. Zjistíte-li, že vám chodí důchod nižší, než by měl, měli byste zareagovat co nejdříve. Ideálně do třiceti dnů od doručení rozhodnutí. Námitku zasíláte orgánu, který rozhodnutí vydal, v tomto případě tedy na jakoukoliv pobočku České správy.

Komentáře