PENZIJNÍ BAROMETR: zájem o alternativy k II. pilíři penzijního systému roste

4,5 % Čechů starších 18 let má zájem vstoupit do druhého pilíře penzijního systému. Zájem o tuto novinku klesá již od loňského srpna. Největší propad zájmu je patrný především u respondentů ve věku 25–34 let a také lidí s nízkým vzděláním a příjmy. Tato data přinesl lednový AWD PENZIJNÍ BAROMETR, který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o vstup do druhého pilíře penzijního systému (uzavření smlouvy o důchodovém spoření).

„Absence jakékoli státní kampaně a nepřipravenost penzijních společností na start důchodové reformy se přímo promítá do nezájmu občanů provést jednorázové zásadní rozhodnutí, které ovlivní celý jejich další život. K takovému rozhodnutí je třeba mít dostatek pochopitelných informací. Tyto informace občané nemají. Je evidentní, že stále více občanů nepovažuje parametry produktu, nazvaného  II. pilíř, za natolik kvalitní, aby svoje celoživotní úspory vložili právě sem. Poptávka po jiných, výhodnějších možnostech zajištění se na penzi, roste stejně rychle, jako nezájem o II. pilíř,“ komentuje aktuální výsledky AWD Penzijního barometru Tomáš Rampula, hlavní analytik společnosti AWD.

Vstup do druhého, soukromého důchodového pilíře je podle schválené legislativy možný od 1. ledna 2013, a to pro všechny osoby starší 18 let, které ještě nepobírají důchod. Lidé starší 35 let (podle věku k 1. lednu 2013) mohou vstoupit jen do 1. července 2013, mladší pak nejpozději do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhnou 35 let. Důchodovou reformu včetně zavedení druhého pilíře schválila 7. listopadu 2012 Poslanecká sněmovna, která přehlasovala veto prezidenta Klause.

Uvedená data vyplývají z průzkumu společnosti AWD, které zpracovala agentura STEM/MARK na reprezentativním vzorku 949 respondentů z celé České republiky. Podle aktuálních údajů Asociace penzijních fondů do II. pilíře prozatím vstoupilo 4624 zájemců, tj. přibližně 0,07 %, které mohou podle současné legislativy do II. pilíře vstoupit.

Komentáře