Česká vláda schválila změny, které umožní zavedení druhého pilíře důchodové reformy. Pilíř bude kombinovat klasický důchodový systém se spořením na vlastních fondových účtech. Pojištěnci si tak o části svých důchodových peněz mohou rozhodovat sami.
Druhý pilíř – peníze státu i na vlastní účet
Finanční odborníci varují, že při narůstajícím počtu důchodců budou penze za 20 až 30 let nižší než dnes. A to o vysoké částky. Vláda proto schválila vznik druhého pilíře důchodového systému, jehož fungování se od toho prvního podstatně liší. Pojištěnci sice budou i nadále část své mzdy odvádět státu na důchod, část si ale pošlou na vlastní fondový účet. Od ledna 2013 tedy odvedete státu jen 25 % z vaší hrubé mzdy, zbývající tři procenta z hrubé mzdy plus další dvě můžete poslat do vybraného fondu. Na výběr budete mít u každé penzijní společnosti až čtyři druhy fondů s různými investičními strategiemi.
Současných seniorů se reforma nedotkne
Změny v penzijním systému se nedotknou současných důchodců, ale dnešních čtyřicátníků a mladších. Vstup do druhého pilíře pro ně ale bude zcela dobrovolný. Rozhodnout se pro něj budou moci před dosažením 35 let věku. U starších lidí je tato volba prodloužená ještě o šest dalších měsíců od okamžiku spuštění reformy, tedy do června 2013. Rozhodnutí však bude nevratné a účastník pojištění nebude po vypršení lhůty moct do pilíře vstoupit, ale ani z něj vystoupit. Prostředky na individuálních penzijních účtech budou spravovat penzijní společnosti. Peníze budou přísně odděleny od jejich vlastního majetku a správci s nimi nebudou moci sami disponovat.