O svém důchodu můžete sami rozhodnout, do pětatřiceti

Česká vláda schválila změny, které umožní zavedení druhého pilíře důchodové reformy. Pilíř bude kombinovat klasický důchodový systém se spořením na vlastních fondových účtech. Pojištěnci si tak o části svých důchodových peněz mohou rozhodovat sami.

Druhý pilíř – peníze státu i na vlastní účet

Finanční odborníci varují, že při narůstajícím počtu důchodců budou penze za 20 až 30 let nižší než dnes. A to o vysoké částky. Vláda proto schválila vznik druhého pilíře důchodového systému, jehož fungování se od toho prvního podstatně liší. Pojištěnci sice budou i nadále část své mzdy odvádět státu na důchod, část si ale pošlou na vlastní fondový účet. Od ledna 2013 tedy odvedete státu jen 25 % z vaší hrubé mzdy, zbývající tři procenta z hrubé mzdy plus další dvě můžete poslat do vybraného fondu. Na výběr budete mít u každé penzijní společnosti až čtyři druhy fondů s různými investičními strategiemi.

Současných seniorů se reforma nedotkne

Změny v penzijním systému se nedotknou současných důchodců, ale dnešních čtyřicátníků a mladších. Vstup do druhého pilíře pro ně ale bude zcela dobrovolný. Rozhodnout se pro něj budou moci před dosažením 35 let věku. U starších lidí je tato volba prodloužená ještě o šest dalších měsíců od okamžiku spuštění reformy, tedy do června 2013. Rozhodnutí však bude nevratné a účastník pojištění nebude po vypršení lhůty moct do pilíře vstoupit, ale ani z něj vystoupit. Prostředky na individuálních penzijních účtech budou spravovat penzijní společnosti. Peníze budou přísně odděleny od jejich vlastního majetku a správci s nimi nebudou moci sami disponovat.

Komentáře