Nečas uvažuje o dorovnání důchodů těm, kdo pracovali na Slovensku

Pro ty, kdo si odpracovali pětadvacet let v československé federaci a aspoň rok v České republice ještě před rokem 1996, má Petr Nečas pravděpodobně dobrou zprávu. Podle jeho návrhu by totiž měli všichni tito „pracující“ mít nárok na dorovnání starobního důchodu z české státní kasy. Zákon předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve středu 16. ledna. Chce tak vyřešit výplatu dorovnávacích příspěvků českých a slovenských starobních důchodů v kooperaci s evropskou judikaturou i nálezem Ústavního soudu.

Nárok na takzvané dorovnání z české státní kasy by měli mít všichni ti, kteří ještě před 1. lednem 1993 získali alespoň 25 let důchodového pojištění. Podmínkou také je, že z tohoto důchodového pojištění jim byl přiznán starobní důchod ze slovenského rozpočtu. A to není všechno. Důležitá je i činnost v ČR. Všichni potenciální adepti museli nejpozději do 31. prosince 1995 získat minimálně jeden rok pojištění v České republice.

Zákonná úprava pak hovoří i o osobách, které získaly dobu důchodového pojištění v některém ze členských států Evropské unie nebo ve státě, s nímž má ČR bilaterální dohodu o sociálním zabezpečení.

Jak bude dorovnání vysoké se bude odvíjet od mnoha faktorů. Podstatný bude ekonomický vývoj v České a Slovenské republice, ale i valorizace nebo vývoj kurzu mezi korunou a eurem. Průměrně částku dorovnání teď momentálně odhaduje MPSV na 1100 korun měsíčně. Pojištěnec si přitom může požádat o tento dorovnávací příspěvek maximálně třikrát.

Komentáře