Média změnila uvažování lidí o důchodech

Plnohodnotné vyžití ze státního důchodu je podle Čechů utopie, polovina lidí se dokonce domnívá, že bez vlastních úspor stáří nezvládne vůbec.

A tak zatímco dnešní padesátníci začínali na důchod spořit přibližně ve věku 40 let, dnešní třicátníci začali už ve 25 letech. Ukazují to data z výzkumu provedeného společností PPM FACTUM RESEARCH pro poradenskou společnost Broker Consulting. Podle jejích analytiků přibližuje silná medializace důchodové problematiky uvažování Čechů na úroveň obyvatel nejvyspělejších států.

„K medializaci tématu důchodů dochází už pěknou řádku let a s důchodovou reformou se počet zmínek v médiích ještě zvýšil. Média tím přispěla ke zvýšení finanční gramotnosti, což vyplývá i z toho, že lidé začínají spořit ve výrazně  nižším věku. Sami finanční poradci by to tak dobře nezvládli. Stát v tomto ohledu tradičně selhává a ve školství se finanční gramotnost teprve rodí,“ vidí situaci Jan Lener, analytik Broker Consulting.

Podle průzkumu lidé vědí, že samotný státní důchod k zajištění stejné životní úrovně v důchodu nestačí a 90 % lidí plánuje řešit své zajištění do důchodu. Třetina předpokládá, že se jim podaří zajistit se na důchod tak, že se jejich finanční situace v porovnání se současným stavem nezmění, zhoršení očekává více než třetina lidí (38 %) a necelá třetina (29 %) předpokládá, že se jejich finanční situace naopak zlepší.

Češi mají sice dobré povědomí o tom, že se o svůj důchod musí postarat, stále si ale nevědí, jak na to a mají nereálné představy.

„Ve svých odhadech se často mýlí. Když nahlédnete pod pokličku, zjistíte, že si spoří jen několik stovek měsíčně, což jejich potřeby ve stáří nepokryje. Spoří, ale vlastně nevědí, kolik přesně budou potřebovat. Nastal výrazný rozpor mezi tím, co lidé vědí, že chtějí dělat a tím, co opravdu dělají,“ přibližuje realitu Petr Hrubý, generální ředitel Broker Consulting.

Z průzkumu totiž vyplynulo, že lidé často očekávají, že si budou moci dopřávat v důchodu zahraniční dovolené, bez problémů budou financovat například novou ledničku a v oblasti výdajů na záliby jsou dokonce očekávání lidí větší, než jejich současné možnosti.   Odborníci na rodinné finance upozorňují, že tyto naděje jsou často naivní a nereálné.

„Češi se sice naučili odkládat peníze na stáří, ale jejich představy o tom, kolik prostředků budou mít ze svých úspor ve stáří k dispozici, většinou nejsou podloženy reálnými propočty. Lidé si neuvědomují, že pro zachování, nebo dokonce zlepšení životní úrovně, je třeba naspořit částky řádově v milionech korun. K tomu je zapotřebí profesionálně sestavený finanční plán, který přesně stanoví měsíční výši úspor i vhodný způsob spoření,“ říká Jan Lener z Broker Consulting.

Podle Hrubého ale dnešní třicátníci až čtyřicátníci mohou dosáhnout na finanční nezávislost, tzn. stavu, kdy jsou schopni žít pouze z naspořených prostředků. Jen musejí činit správné kroky. Soukromá renta nabyla na významu kvůli posunu odchodu věku do důchodu.„Zájem našich klientů o tvorbu renty se výrazně zvýšil s monstrózním posunem věkové hranice odchodu do důchodu. Podle našich zkušeností si může devět lidí z deseti vytvořit dostatek prostředků na rentu za 15 až 20 let,“ prozradil.

O průzkumu

 Průzkum provedla společnost PPM Factum Research na souboru 1000 respondentu metodou kvantitavního výzkumu formou CASI (Computer Aided Self-completion Interwiewing) v září 2012.

Komentáře