Kolik spořit na penzi, aby vám v důchodu neklesla životní úroveň

Většina lidí si dnes už uvědomuje, že výše státního důchodu pravděpodobně ve stáří nepokryje jejich životní nároky. Počet lidí, kteří si začínají spořit, proto narůstá. Průměrná měsíční úložka v loňském roce činila 429 Kč měsíčně, což je podle odborníků málo. Pokud se lidé nechtějí smířit s náhlým poklesem své životní úrovně v důchodovém věku, měli by po celý svůj produktivní věk spořit kolem 10 % svého měsíčního příjmu. Ostatně vyšší částky se vám vyplatí i v tom, že můžete využít vyšší státní příspěvky a daňové odpočty.

Inflace

Inflace je známý požírač úspor, částka, kterou nyní naspoříte, už za deset, dvacet či čtyřicet let nebude mít ani zdaleka svou současnou hodnotu. Vaše roční splátky by tak měly narůstat společně s aktuální mírou inflace.

Čím dřív, tím líp

Obecně platí, že čím dřív člověk začne spořit, tím líp. Pokud se spoření rozloží do delšího časového úseku, není nutné dávat tak vysoké sumy. Průměrný věk lidí, kteří si nyní spoří na penzi, se pohybuje kolem 40 let, lidé tedy začínají spořit relativně pozdě a musí do spoření investovat vyšší částky. Pojďme se například podívat na čerstvého třicátníka, čtyřicátníka a padesátníka, který vydělává v současnosti průměrnou měsíční mzdu. Jak uvidíme, potřebná výše měsíční splátky s přibývajícími léty rapidně vzroste.

Třicátníci

Je-li vám třicet, a pobíráte průměrný plat, který v současnosti činí 24 319 Kč, a chcete si v důchodu zachovat stabilní příjem řekněme po 20 let důchodu, měli byte měsíčně spořit alespoň 1 350 Kč.

Čtyřicátníci

Čerství čtyřicátníci, kteří nyní začínají spořit, by tři stejném průměrném platu měli spořit již 1 600 více, tedy alespoň 2 950 Kč.

Padesátníci

Pobíráte-li průměrný plat v 50 letech a právě si zakládáte penzijní připojištění, měli byste měsíčně ukládat až 8 450 Kč, což je jistě dosti závratná suma, která naznačuje, že jste se spořením měli pravděpodobně začít dříve.
Chcete zjistit, kolik byste měli na stáří spořit právě vy ve vašem věku a při vašem současném příjmu? Vyzkoušejte Online kalkulačku na stránkách Spokojená penze, ukáže vám, jakou penzi budete pravděpodobně pobírat od státu, jaká částka vám bude chybět do současného standardu a kolik byste měli každý měsíc přispívat na penzijní připojištění, aby vám současná úroveň nepoklesla.

Komentáře