Jóga, ideální aktivita pro každého

Pokud se zrovna poohlížíte po nějaké univerzální aktivitě, kterou můžete provádět v každém věku, pak je jóga určitě tou správnou volbou. Její kouzlo objevily milióny lidí po celém světě, kromě účinného protažení všech svalů slibuje také dokonalou relaxaci a příznivé účinky na vaše duševní zdraví.

Původ jógy

Jóga patří k nejstarším druhům cvičení vůbec, její kořeny podle odhadů sahají až doby před 5 000 lety a za její kolébku je považována Indie. Zmínky o ní najdeme v mnoha starobylých indických textech – ve védách, či v eposech Rámájana a Mahábhárata. Z nejstarších textů pak někdy v prvním tisíciletí před Kristem vznikla Pataňdžaliho Jógasútra, autoritativní text, který uznávají veškeré školy jógy. Do západního světa se jóga výrazněji rozšířila až v moderní době a postupně se stala velice módní záležitostí, kterou propagují i různé celebrity.

Pozitivní účinky jógy

Jóga prospívá lidskému zdraví v mnoha různých směrech, jejím hlavním cílem je navození fyzické i psychické pohody. Představuje vynikající aktivitu pro uspěchaného moderního člověka, jelikož odbourává stres, učí relaxaci a pomáhá získávat novou energii. Na fyzické úrovni pomáhá vyrovnat svalové dysbalance, obnovuje přirozenou pružnost páteře, snižuje vysoký tlak a zlepšuje činnost srdce.

Různé druhy jógy

Jóga se dělí do mnoha různých typů. K základním druhům jógy patří například hathajóga, bhaktijóga, či kundalinijóga. Kromě těchto tradičních variant pak existují modernější druhy jako rychlejší power jóga nebo gravijóga pro těhotné ženy. Při výběru té správné jógy by měl každý uvážit svůj aktuální zdravotní stav i to, co od cvičení jógy vlastně očekává. Ideální je se poradit se zkušeným cvičitelem.

Iyengarova jóga

Pro úplné začátečníky, osoby se zdravotními problémy a starší jedince je například vhodná takzvaná Iyengarova jóga, která byla pojmenována podle svého zakladatele B. K. S. Iyengara. Tento dosud žijící indický učitel, jemuž je nyní již přes 90 let, patří mezi nejznámější učitele jógy vůbec. V roce 2004 ho časopis Time dokonce jmenoval jedním ze stovky nejvlivnějších lidí světa. Jeho jóga je jednou z forem tradiční hathajógy, známá je především pro používání různých pomůcek, které cvičícím dopomáhají k správnému držení těla při provádění jogínských poloh. Za pomoci různých pásek, židlí, válců zvládne precizní provedení pozic téměř každý bez ohledu na věk či fyzickou kondici.

Komentáře