Jak vybrat vhodné auto pro starší věkové kategorie

Chystáte-li se na nákup automobilu pro své starší rodiče či prarodiče, berte při jeho výběru určitě v potaz specifické potřeby starších lidí. Senioři obvykle u aut upřednostňují jiné kvality než mladší věkové kategorie. Pohodlí a spolehlivost ocení více než supermoderní vzhled či vysoký výkon vozu.

Pohodlí především

Pohodlné nastupování a komfortní sezení jsou nejčastěji udávaným požadavky seniorů na ideální auto. Auto by mělo být dostatečně prostorné, s vyšším stropem, aby se v něm člověk mohl pohodlně narovnat a natáhnout si nohy. Sedačka by měla poskytovat dostatečně komfortní posezení a přirozenou oporu pro páteř. U řízení senioři určitě ocení jednoduchost a dobře přístupné ovládací prvky, které jsou hned po ruce. Senior by se v automobilu měl především cítit dobře.

Poloha řidiče a výhled

Velmi významnou roli v automobilu vhodném pro starší věkové kategorie hraje vyvýšené sedadlo, které umožňuje dobrý výhled z vozidla. Vyvýšenou polohu řidiče pro účely dobrého přehledu o aktuální situaci pak dobře doplňuje dostatek prosklené plochy. Starší řidiči mohou mít pomalejší reakce, a proto by měli mít dokonalý přehled o tom, co se kolem nich děje.

Spolehlivost

Dalším důležitým parametrem auta pro starší věkové kategorie je spolehlivost. Senioři obvykle od auta očekávají bezpečnost, spolehlivé a rychlé reakce, stabilitu v zatáčkách a přesné řazení. Rozhodně nechtějí auto, které trpí na časté technické závady a bude ho nutné neustále vozit do servisu kvůliopravám. Ideální auto pro seniory by jednoduše mělo být solidní, s minimálním rizikem toho, že svého majitele nečekaně nechá v nějaké nepříjemné situaci.

Základní výbava

Senioři obvykle neocení nejmodernější výstřelky doby a upřednostňují spíše základní výbavu vozidla.
S různými složitými technickými vymoženostmi si příliš nevědí rady a často je dokonce obtěžují. Pořizujete-li tedy automobil pro své starší rodiče či prarodiče, zvolte raději jednoduchou výbavu bez
nadbytečných vymožeností.

Nízká spotřeba

Rychlé a extra výkonné auto asi není úplně vhodnou volbou pro staršího člověka. Senioři spíše upřednostňují nižší spotřebu nad vyšším výkonem. Auto by tedy mělo mít nižší obsah a šetřit pohonné hmoty. Uvážit při nákupu můžete samozřejmě i další parametry jako je cena, plnění ekologických norem a podobně. S výběrem toho správného modelu vám jistě každý zkušený prodejce rád poradí.

Komentáře