Jak se ve vyšším věku vyhnout jarní únavě?

Jaro je ideální příležitostí, jak vyčistit tělo od škodlivých látek. Probouzející se příroda nabízí mladé bylinky, které našemu tělu dodají chybějící vitamíny, enzymy a minerály. Ke stejným účelům je používali také naši předkové, jarní očista organismu je součástí lidské kultury po tisíce let. S přibývajícím věkem bychom však měli být s detoxikací opatrní a vždy brát v úvahu aktuální zdravotní stav. V následujícím článku vám dáme několik osvědčených tipů, jak po zimě očistit své tělo a vyhnout se tak jarní únavě.

Zvolte lehčí stravu

Během zimy máme přirozený sklon jíst spíše tučnější a výživnější jídla, náš organismus díky nim lépe udržuje v mrazivém počastí teplo. Na jaře však volte raději odlehčenou stravu – dostatek ovoce, zeleniny a lehká bílá masa (krůtí, rybí, kuřecí). V očistném jídelníčku by nemělo chybět ani celozrnné pečivo či zeleninové polévky. Vitamíny a enzymy vám dodají také naklíčené obilniny, luštěniny a mladé výhonky rostlin. Lehčí strava nastartuje metabolismus a činnost střev. Naopak s klidem můžete vyřadit pečivo z bílé mouky, tučná masa, uzeniny a alkohol. Vyhněte se také slazeným nápojům a bílému cukru.

Dejte šanci bylinkám

Pití bylinkových čajů pomáhalo v boji proti jarní únavě i našim předkům. Na očistu svého těla můžete zvolit byliny hepatické, diuretické nebo laxativní. Hepatické byliny mají nahořklou chuť, která způsobuje vylučování žluči, tím se čistí játra. Diuretické byliny zase stimulují ledviny a močový systém. Odplaví tak z těla nadbytečnou vodu a pročistí močové ústrojí. Laxativní neboli projímavé byliny urychlí práci střev. Tělo velmi dobře čistí také kořen lopuchu, kopřiva nebo pampeliška. Omyté listy mladé jarní pampelišky můžete přidat třeba do salátu. Obsahuje velké množství vitamínu A, C, B, železo, křemík, hořčík, zinek a mangan –  tedy látky na jejichž konzumaci bychom neměli ve vyšším věku zapomínat.

Nezapomeňte na pitný režim

Vyšší spotřeba kávy a čaje dehydratuje organismus, způsobuje únavu a podrážděnost. Pravidelné pití kávy likviduje naše zásoby vitaminu B1, který působí příznivě na nervový systém a proti únavě. Zkuste tedy pravidelné pití kávy omezit. A pokud už si nějakou dáte, vždy k ní vypijte také sklenici vody. Pravidelný pitný režim je v boji proti jarní únavě důležitý. Pocit žízně má tendenci se s přibývajícími léty vytrácet a mnozí starší lidé tak trpí nedostatkem tekutin. Nezapomeňte proto, že denně byste měli vypít až 3 litry vody a neslazených čajů.

 

Komentáře