Ideální mobil pro starší věkové kategorie

Máte v plánu koupit svým prarodičům či rodičům v pokročilejším věku mobilní telefon? Pak pečlivě zvažte výběr toho správného přístroje, který bude odpovídat jejich potřebám. Mobilní telefon vhodný pro seniory se jistě liší od modelů, které používají mladší lidé, jaké by měl mít ideální parametry?

Jednoduchost je základ

Ačkoliv mladší generace jásá nad každou nejmodernější vymožeností svého mobilního miláčka a razí heslo čím víc funkcí, tím lépe, starší ročníky její nadšení ze složitých aplikací, dotykových displejů či internetového připojení obvykle nesdílí. Základním parametrem mobilu pro seniory by určitě měla být jednoduchost. Nejsou zapotřebí žádné nadbytečné funkce, primární je telefonování a psaní textových zpráv, využitelný může být i jednoduchý kalendář, budík a rádio. Samozřejmostí by mělo být jednoduché přehledné menu i snadné a intuitivní ovládání.

Parametry pro slabší zrak a sluch

Při pořizování mobilu pro seniory berte v potaz také jejich slabší zrak či sluch. Display by měl mít vysoké rozlišení a snadno čitelná písmena, jejichž velikost lze nastavit podle vlastní potřeby. Také tlačítka by měla být větší a zřetelněji popsaná než u klasických telefonů. Pro seniory se slábnoucím sluchem se také vyplatí telefon se silnějším reproduktorem a hlasitým vyzváněním s vibracemi.

Přizpůsobený nabíjecí konektor

Řada mobilů určených pro seniory myslí i na snadnou manipulaci při nabíjení přístroje ze sítě. Napájecí konektor je obvykle větší a vyrobený tak, aby se s ním pohodlně zacházelo.

Tlačítko SOS

Neopominutelnou součástí mobilních telefonů pro seniory v opravdu pokročilém věku je takzvané SOS tlačítko. K čemu je určené? Starším lidem obvykle hrozí větší riziko úrazu či nějakého jiného náhlého zdravotního kolapsu. Výrazné tlačítko SOS je určené k tomu, aby v takové situaci mohli snadno a rychle přivolat pomoc. Ve chvíli, kdy tlačítko stisknou, vytočí se přednastavené číslo – obvykle někoho z příbuzných, popřípadě doktora, na které následně dorazí SMS zpráva s informací, že něco není v pořádku. Zároveň se zapne hlasitý odposlech. Tento rychlý a efektivní způsob přivolání pomoci může mnohdy zachránit majiteli mobilního telefonu život.

Mobil pro seniory

Řada výrobců mobilních telefonů již vyrábí modely, které jsou ušité seniorům přímo na míru. Díky tomu, že tyto telefony zpravidla záměrně postrádají nejmodernější funkce klasických mobilních přístrojů, dají se pořídit za velmi příznivou cenu, která se u většiny modelů pohybuje od 700 do 2 000 Kč.

Komentáře