Hormonální přechod trápí ženy i muže – zvládněte jej s lehkostí!

Podrážděnost, návaly horka, nespavost – o problémech spojených s menopauzou se dozvídáme z médií s železnou pravidelností. Mnohem méně se však ví, že problémy způsobené hormonální nerovnováhou trápí také muže okolo čtyřicítky či padesátky. Jak toto období přirozeně a lehce zvládnout bez užívání léků a hormonálních doplňků? Třeba s pomocí speciálního druhu jógy a správného jídelníčku – více vám prozradíme v následujícím článku.

Menopauza u žen

Klimakterium (neboli přechod) je období zpravidla mezi 45. a 50. rokem, kdy pozvolna vyhasíná činnost vaječníků a snižuje se hladina některých hormonů v ženském těle – především estrogenu a progesteronu. Přestože existují ženy, které v tomto období neprožívají žádné obtíže, pro většinu žen provází změny menstruačního cyklu první příznaky přechodu. Patří sem nespavost, nervozita, deprese, špatné libido, bušení srdce či návaly horka. Pokles hladiny estrogenu způsobuje vypadávání vlasů a pokles vody v pokožce, která mnohem rychleji stárne. A aby toho nebylo málo, přidávají také zdravotní potíže. Narůstá riziko vzniku osteoporózy, nadváhy, vysokého tlaku a mnohé ženy trápí také močová inkontinence.

I muži mají své dny

Přestože hormonální přechod je vnímán především jako ženská záležitost, slovy reklamního sloganu platí, že i muži mají své dny. Třetina jich okolo 50. roku pociťuje velký úbytek fyzické a psychické kondice. Prožívají totiž období podobné ženské menopauze – tzv. andropauzu. Jejich reprodukční funkce zůstávají zachovány až do poměrně vysokého věku, pozvolna však klesá hladina testosteronu. Proto má toto období mnohé společné s přechodem. V psychické oblasti se projevuje jako úzkostně-depresivní nálady, pocity zbytečnosti či nechuť k aktivitě. Po fyzické stránce může u mužů dojít ke snížení chuti k sexu, snížené vzrušivosti či problémům s erekcí. K tomu se přidávají také zdravotní komplikace jako řídnutí kostí, osteoporóza či problémy spojené s prostatou. Muži tyto problémy na rozdíl od žen příliš neřeší. Příčiny jsou různé  – ať už lpění na udržení mužské role, ješitnost či ostych.

Pomůže správný jídelníček

Z výše uvedeného je jasné, že období hormonálního přechodu není snadné pro muže ani ženy. Naštěstí je však mnoho způsobů, jak se těmto problémům vyhnout nebo je zmírnit. Stokrát omílaným a pořád dobře funkčním je dodržování zdravé životosprávy. Důležité je dbát na snižování hladiny cholesterolu v krvi, nekouřit a nepít alkohol v nadměrném množství. Vzhledem k tomu, že s přechodem souvisí také řídnutí kostní tkáně, je na místě, krom pravidelného cvičení, zvýšit také přísun vápníku, hořčíku, zinku a manganu. Nezbytný je také vitamin D, který je obsažen v játrech, mořských rybách.

Pro zamezení nepříjemných návalů horka a pocení je dobré omezit alkohol, kávu čaj i kořeněná jídla. Ženy by měly zařadit také větší množství potravin, které obsahují fytoestrogeny, což jsou přírodní rostlinné hormony, které dokážou částečně kompenzovat pokles hormonální hladiny spojený s menopauzou. Proto do jídelníčku zařaďte sóju, luštěniny, lněná semínka, brokolici či celer. Muži mohou zvolit potravinové doplňky s obsahem ženšenu či dalších účinných látek. Opodstatnění má taky návštěva odborníka – sexuologa či urologa, který se zabývá andrologií.

Hormonální jóga

Dalším velmi účinným řešením je hormonální jóga, která stimuluje a podporuje funkci orgánů produkujících hormony a pomáhá tak ke správnému fungování těla. Pracuje a procvičuje se celé tělo. Nejvíce se však soustředí na aktivaci vaječníků, hypofýzy, štítné žlázy i nadledvinek, které hrají velmi důležitou roli hormonální produkce. Využívá také intenzivní dechová cvičení, které – pokud jsou správně prováděny – masírují žlázy zodpovědné za produkci hormonů. Speciální cviky pomáhají řešit osteoporózu, padání vlasů i nedostatečnou činnost štítné žlázy. Pozitivně působí také na deprese, emocionální nestabilitu či horší paměť způsobenou nízkou hladinou hormonů.

Přestože období přechodu může provázet řada nepříjemných příznaků, téměř nikdo je neprožívá všechny současně. A velké procento žen i mužů se při dodržování správné životosprávy může s přechodem vyrovnat snadno a lehce. Život tak rozhodně nekončí a po desetiletích strávených budováním kariéry a péčí o rodinu se vám nyní otevírá nové pole možností, které můžete prožít naplno.

Komentáře