Důchody se od nového roku zvýšily o necelou padesátikorunu

Čeští důchodci si v roce 2014 příliš nepolepší, s prvním lednem se jim zvýšily penze v průměru o 45 korun. Pevná část důchodu, která má pro všechny stejnou výši, se zvedla o desetikorunu. Další část se vypočítává podle příjmu a doby placení odvodu, vzrostla 0,4 procenta, což činí v průměru 35 korun. Spolu se začátkem roku se zvýšili také dávky na bydlení či náhrady za ztrátu výdělku při pracovním úrazu.

V roce 2008 si důchodci přilepšili o 816 korun

Z pohledu do statistik vyplývá, že k největšímu zvýšení penzí došlo v roce 2008. Důchody se tehdy valorizovaly hned dvakrát. Průměrně se zvedly celkem o 816 korun, z toho 600 korun tvořil pevný díl. Ministr práce v demisi František Koníček nyní navrhuje, aby se i v příštím roce zvedly důchody nejen v lednu, ale také podruhé také v červenci. Ten se také už dříve kritizoval letošní zvýšení důchodů o 45 korun.“ Považuju toto zvýšení nejenom za nemravné, ale vůbec je třeba se důchodcům skoro i omluvit,“ vyjádřil se Koníček.

Zvýšení důchodů zbrzdila úsporná opatření

Penze se tak podle zákona zvýšily o jednu třetinu růstu reálných mezd, procentní část důchodu od loňska po tři roky o třetinu růstu cen. Mzdy vloni v Česku reálně klesaly a spotřebitelské ceny seny se zvedly o 1,3 procenta. Právě omezení valorizace je jedním ze škrtů, které zavedla bývalá vláda premiéra Nečase ve snaze udržet schodek rozpočtu a neprohlubovat dluh České republiky. Předchozí kabinet lidovců, ANO a ČSSD se tehdy v koaliční smlouvě domluvil na tom, že k původnímu zvyšování důchodů se vrátí o rok dřív, ne tedy v roce 2016, ale už o rok dříve.

Vzrostly i dávky na bydlení, přesto nestačí

Od nového roku nedošlo pouze k zvýšení důchodů, vzrůstu o několik desetikorun až stokorun dočkaly také dávky na bydlení.  Už v prosinci vláda schválila nařízení, které zvedá částky za náklady na byt.  V Praze nyní činí podle velikosti bytu a podle počtu osob, které v něm žijí, v nájmu od 7711 do 18.899 korun a ve vlastním bytě od 4448 do 11.792 korun. V ostatních místech republiky se náklady podle velikosti bydliště postupně snižují.  K částkám však měla výhrady rada seniorů, která je považuje za nedostatečné. Starým lidem, kteří jsou na placení bytu sami, nestačí peníze z důchodu na uhrazení nákladů za bydlení.

Komentáře