Důchody porostou pomaleji, rozhodla vláda

Sněmovna potvrdila navzdory odporu opozice vládní předlohu o nižším růstu důchodů. Poslanci přehlasovali veto levicového Senátu a novela o důchodovém pojištění míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.

Důchodce čeká pouze třetinová valorizace

Penze se budou podle předlohy po tři roky valorizovat jen o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se přitom důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu. Pro novelu zákona o důchodovém pojištění zvedlo při středečním hlasování ruku 101 poslanců, což je minimální počet potřebný pro přehlasování vět. Důchodová předloha by měla za tři roky státu uspořit celkem zhruba 48 miliard korun.

Důchod se zvýší průměrně o 156 Kč

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil podle dřívějších propočtů zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10.550 korun.

ČSSD politiku zásadně odmítá

ČSSD však stále trvá na tom, aby byl důchodcům v rámci valorizace penzí plně kompenzován růst inflace, zejména v situaci, kdy je zdražování potravin a léků vyvoláno opakovaným zvyšováním DPH ze strany vlády. Sociální demokracie tak vyzývá prezidenta Václava Klause, aby zvážil společenské, sociální i ekonomické důsledky této podle ní chybné normy a vrátil ji Poslanecké sněmovně k novému hlasování.

Komentáře