Důchodový systém je stále v mínusu, za první kvartál chybí 9,6 miliardy

Český veřejný důchodový systém je už čtvrtým rokem za sebou v mínusu. Jen za první čtyři měsíce letošního roku byly výdaje na penze o 9,6 miliardy vyšší než příjmy. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení. Schodek za první kvartál letošního roku je ale asi o tři miliardy korun nižší než ve stejném období roku 2012 či 2011.

Od roku 2009 se na důchody v Česku vydá více peněz, než se na ně vybere. Systém byl naposledy v plusových částkách  v roce 2008, kdy v něm zůstalo 6 miliard. Situaci však zkomplikovala krize a v dalším roce vznikl schodek 30,5 miliardy. Od té doby se deficit stále prohlubuje, za rok 2012 činil celkem 49,4 miliardy korun.

V prvním kvartálu letošního roku se na důchody vyplatilo o 9,6 miliardy víc, než se na ně na důchodovém pojistném vybralo. ČSSZ však upozornila, že schodek je nižší než za předchozí kvartály v uplynulých dvou letech. V roce 2012 činil deficit 12,8 miliardy, v roce 2011 to bylo 12,5 miliardy korun.

Prohlubování deficitu zmírnila změna valorizace penzí, kterou prosadila vláda jako jedno z úsporných opatření. Až do loňského roku se penze zvedaly vždy v lednu o růst cen a o třetinu růstu reálných mezd. Letos je to však jen o třetinu růstu cen a o třetinu růstu reálných mezd. Důchodcům se tedy přidalo méně peněz, což zkritizovala rada seniorů, odbory a opozice.

Komentáře