Důchodová reforma prošla

Poslanecká sněmovna včera přehlasovala senátní veto návrhu zákona, který umožní od příštího roku zavést druhý důchodový pilíř. Dokončení penzijní reformy teď míří k podpisu prezidenta Václava Klause.

Co se odhlasovalo?

Přijatý zákon souvisí s odkladem zřízení jednoho inkasního místa, a to o dva roky, tedy na rok 2015. Součástí je i právní přesměrování plateb na daňovou správu. Bez nyní schváleného zákona by neexistovala nutná individualizace plateb daní a veřejného pojistného a důchodová reforma by tak musela být přesunuta nejméně o rok. Předloha o pojistném na důchodové spoření teď zavádí zejména individualizaci, tedy hlášení o výši zálohy připadající na jednotlivé poplatníky. Nahradí stav, kdy zaměstnavatel podává hlášení za všechny zaměstnance souhrnně.

Idea druhého pilíře

Druhý pilíř důchodového systému počítá s převodem peněz ze státního důchodového systému na individuální účty v soukromých penzijních fondech. Lidé si budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. To v současnosti činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku ve výši dvou procentních bodů ze svého. Spoření bude dobrovolné.

Komentáře