Důchodová reforma doplní třetí pilíř o předdůchod

Důchodová reforma obohatí od ledna příštího roku třetí pilíř českého důchodového systému. O takzvaný předdůchod. Nepůjde však o žádnou státní dávku, ale peníze vyplácené ze soukromě naspořených peněz. Využít jich budete moci až pět let před odchodem do důchodu.

Co je to předdůchod a jak bude fungovat?

Na předdůchod si můžete sami dobrovolně naspořit v průběhu ekonomicky aktivního života. Atraktivní by měl být zejména pro ty s předpokladem horšího pracovního uplatnění těsně před odchodem do důchodu, například pro fyzicky náročné profese. Pokud se rozhodnete předdůchodu využít, můžete čerpat z naspořených peněz a přitom nechodit do práce. Stát vám navíc nijak nezkrátí řádný starobní důchod a odvede za vás ještě zdravotní pojištění. V tom se předdůchod liší od důchodu předčasného.

Za jakých podmínek ho mohu využít?

Základním předpokladem předdůchodu bude suma peněz, kterou musíte naspořit. Konkrétně tolik, aby v budoucnu vyplácená měsíční částka činila aspoň 30 % celorepublikové průměrné mzdy. Tedy například podle průměrné mzdy pro první čtvrtletí letošního roku byste museli mít v rámci penzijního fondu naspořeno asi 7 238 Kč na měsíc. Nejkratší možná doba čerpání předdůchodu bude dva roky, maximální možná doba bude pět let. Uložit byste si tak museli 170 až 430 tisíc korun. Dávka předdůchodu vám bude vyplacena vždy jednou za měsíc, výplatu však nelze přerušit ani pozastavit. I když třeba začnete v této době znovu pracovat, předdůchod musíte pobírat

Komentáře