Důchodová reforma byla nutná, státní penze budou klesat

Vláda varuje obyvatele, že státní penze budou s vysokou pravděpodobností klesat. Situace v důchodech není dlouhodobě udržitelná, upozornil tento týden na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Poukázal na předpokládané stárnutí obyvatelstva, kvůli kterému by se zvýšil schodek státního důchodového účtu. Také proto kulminuje informační kampaň k důchodové reformě. Stát za ni zaplatí asi 20 milionů korun.

Bez důchodové reformy by byl důchodový systém dlouhodobě udržitelný pouze za cenu dramatického zvyšování schodku důchodového účtu,“ zdůraznil Nečas. Upozornil, že v loňském roce dosáhl schodek na 45 miliard korun. Pokud by se reforma neuskutečnila a stát by měl ztráty důchodového účtu vyrovnat, musela by se zvýšit sazba pojistného z 28 na 40 procent. Další možností je zavedení jedné sazby DPH až na 26 procent.

Podle premiéra Nečase by mohly státní důchody v roce 2050 klesnout až na polovinu současných hodnot. Lidé narození v roce 1981, kteří teď mají příjem 20 tisíc korun měsíčně, by tak mohli od státu dostávat necelých 6 a půl tisíce korun v současné hodnotě. Nyní by to bylo 11 tisíc korun. Lépe na tom podle výpočtů odborníků nebudou ani další ročníky.

Je dobře, že dnes konečně politici řekli lidem narovinu, jak budou vypadat penze vyplácené státem. Ukázali také, že dnešní třicátníky čeká penze, ze které nebude snadné vyžít,“ řekl v reakci na premiérova slova prezident Asociace penzijních fondů ČR Karel Svoboda. Do konce června se musí o případném vstupu do druhého pilíře rozhodnout lidé nad 35 let. Doposud s fondy podepsalo smlouvu za první čtvrtletí asi 22 tisíc lidí. Premiér Nečas proto apeloval na obyvatele, aby si udělali finanční propočet a rozhodli se.

Komentáře