Důchodci podají stížnost kvůli slevě na dani

Hromadnou stížnost kvůli zrušení slevy na dani pro pracující důchodce chce k Ústavnímu soudu podat Rada seniorů. Doposud ji kontaktovalo asi 2000 osob, kterých se opatření dotýká. Kolik lidí se ke stížnosti nakonec připojí zatím není jasné, podána ale bude do konce června.

Od letošního roku si mohou pracující důchodci měsíčně odečíst z daní 2070 korun jen v tom případě, že nedostávají penzi. Podle zprávy k vládnímu úspornému balíku se má opatření týkat asi 80.000 lidí, čísla statistiků ale ukazují, že loni pracovalo v Česku kolem 160.000 důchodců. Jejich počet se navíc stále zvyšuje. „Každý den nám chodí kolem deseti stížností. Je to méně než na začátku, ale stále přicházejí. Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce je jasná věková diskriminace,“ podotkl šéf rady Zdeněk Pernes. Upozornil na fakt, že nikdo další kromě penzistů o možnost uplatnit daňový odpočet nepřišel.

Standardně se na Ústavní soud mohou lidé obrátit tehdy, pokud se jejich stížností zabývaly soudy všech instancí. Ústavní stížnost může podat alespoň 17 senátorů nebo 41 poslanců. Existují však výjimky. „Našli jsme určitou možnost v zákoně o Ústavním soudu. V tomto případě, který se týká 160.000 pracujících důchodců, by bylo možné obejít všechny prostředky a podat ústavní stížnost,“ vysvětlil Pernes. Lidé, kteří se ke stížnosti připojí, musí dát právníkům plnou moc a připojit také své výplatní pásky.

Sleva na dani z příjmu je v roční výši 24.840 Kč, měsíčně tedy 2070 korun. Mohou ji však uplatňovat pouze pracující důchodci, kteří zároveň nepobírají penzi. Opatření bude platit do roku 2015. Do státní kasy má letos přinést dvě miliardy, v příštích dvou letech pak po dvou a půl miliardách korun. Zrušení slevy na dani pro pracující seniory je podle vlády návratem k pravidlům, která platila do roku 2007.

Komentáře