ČSSD chce odložit vznik takzvaného druhého pilíře

Česká strana sociálně demokratická tvrdí, že vláda nebude mít letos žádné peníze na vybudování druhého pilíře důchodové reformy. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka proto doporučuje plánovaný krok odložit.

Peníze vybrané z DPH nestačí

„Když Nečasova vládní koalice ODS a TOP 09 prosazovala zvýšení nižší sazby DPH z 10% na 14%, tvrdila, že veškerý výnos použije na financování důchodové reformy. Po 8 měsících letošního rozpočtového roku lze konstatovat, že se žádný vyšší výnos DPH nedostavil a že vláda bude ráda, pokud v roce 2012 vybere na dani z přidané hodnoty totéž, co vybrala v roce 2011 před jejím zvýšením,“ uvádí ve své tiskové zprávě Bohuslav Sobotka.

ČSSD by klidně druhý pilíř zrušila

Upozorňuje také na to, že situace může být s ohledem na pokračující recesi velmi podobná i v roce 2013 a že vládě tedy budou chybět peníze na zavedení tzv. druhého pilíře v rámci její důchodové reformy. Vznik druhého pilíře si vyžádá postupně dotaci až ve výši 20 miliard korun ročně a podle Sobotky tak pouze prohloubí obrovský schodek na průběžném důchodovém účtu.

ČSSD tedy vyzývá vládu Petra Nečase, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů odložila zavedení druhého pilíře alespoň o tři roky, nebo ho nejlépe zrušila úplně. Podle penzijní reformy navržené vládou by si totiž lidé měli od roku 2013 převádět část sociálního pojištění do takzvaného druhého pilíře, tedy na individuální účty u soukromých penzijních společností. Ty mají vzniknout transformací současných penzijních fondů.

Komentáře