Doplňky stravy pro seniory

Senioři obvykle věnují zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu. Obdarovat je nějakým doplňkem stravy pro jejich zdraví proto jistě není od věci. Starší organismus má svá specifika a vyžaduje zvláštní péči. Jaké potravinové doplňky se hodí právě pro seniory, vám prozradíme v tomto článku.

Doplňky pro zdraví kloubů

Starší lidé si obvykle stěžují na problémy s klouby. Doplňky pro výživu kloubů obsahují kolagen, který je základní stavební jednotkou všech pojivých tkání. Dalšími podpůrnými látkami těchto přípravků jsou obvykle glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, ale i hořčík a vápník. Jejich doplnění by mělo ztuhlým kloubům opět dodat pevnost a pružnost.

Vitamínové doplňky

Také senioři potřebují dostatečný přísun tělu prospěšných vitamínů. Doplňky s jejich obsahem jsou vhodné zvláště tam, kde chybí rozmanitá a vyvážená strava s potřebným přísunem ovoce a zeleniny. Na trhu existuje celá řada multivitaminových doplňků s vyváženým množstvím vitamínů přesně na míru osobám starším 50 let. Možné je i zakoupení monovitamínového doplňku, který dodá tělu pouze ten vitamín, který mu schází.

Doplňky pro podporu paměti

Seniorům už obvykle neslouží paměť tolik jako v době mládí. Případná zapomnětlivost se naštěstí dá zmírnit speciálními doplňky pro podporu paměti s Lecitinem a Ginkgo bilobou. Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba se v tradiční čínské medicíně používá jako lék na senilitu už tisíce let. Jinan způsobí lepší prokrvení mozku a tím zajistí jeho efektivnější fungování. Lecitin zase obsahuje důležitou látku cholin, která je nezbytná pro funkci nervového systému. Vysoké dávky Lecitinu se používají například při léčbě Alzheimerovy choroby.

Doplňky pro zdravé kosti

Řídnutí kostí a jejich větší náchylnost ke zlomeninám trápí mnoho seniorů. Pro správnou výživu chřadnoucích kostí je nezbytný především vápník, který je základní stavební jednotkou nejen kostí ale i zubů. Užívání vápníku je vhodné doplnit také hořčíkem a zinkem. Vitamín D pak napomáhá žádoucímu ukládání vápníku do kostí.

Doplňky pro zvýšení vitality

S přibývajícím věkem obvykle přichází větší únava. Chybějící energii mohou tělu dodat speciální doplňky pro obnovu vitality. Vhodnou látkou pro povzbuzení organizmu je antioxidant Koenzym Q10, který ochrání buňky před předčasným stárnutím. Povzbuzujícím účinkem působí také preparáty s obsahem ženšenu a aloe vera.

Komentáře