Stavební spoření budou nově nabízet i banky, zatímco doteď byly prioritou stavebních spořitelen. Nový návrh schválili poslanci v prvním čtení a kromě změny zprostředkovatelů rovněž zpřísňuje státní podporu stavebního spoření. Bude možné ji použít pouze na bydlení nebo na důchodové připojištění.
Novela zákona o stavebním spoření počítá s tím, že státního příspěvku ke stavebnímu spoření půjde použít jen na bytové účely nebo na důchod. Tyto změny by měly platit od roku 2014 pro všechny smlouvy včetně těch dříve uzavřených. Zpřístupnění stavebního spoření bankám vysvětluje ministerstvo financí posílením konkurenčního prostředí a stability systému. Stavební spoření je navíc podle dřívějšího vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska finanční produkt, a není tak podle něj jediný racionální důvod, proč by ho měly poskytovat jen stavební spořitelny. Banky budou moci podle Kalouska žádat o povolení na stavební spoření nejdříve k 1. lednu 2015 a stavební spořitelny budou moci naopak žádat o bankovní licenci.
Stavební spořitelny poskytují úvěry pouze ze svých zdrojů, tedy z vkladů klientů, kteří si u nich spoří, a celý systém striktně upravuje zákon. Naopak hypoteční banky si na úvěr, který pak následně poskytnou klientovi, většinou půjčují, přičemž úrokové sazby závisí na délce doby fixace a na ceně peněz na mezibankovním trhu. Sociální demokraté i poslanci VV neúspěšně navrhovali novelu zamítnout.