Třetina důchodců dostane od rodiny dárek do jednoho tisíce korun

Vánoce se blíží a více než 40 procent Čechů plánuje během listopadu vydat peníze za prvními dárky pod stromeček. Utratí v průměru 5 tisíc korun, část z této částky pak investují také do svých prarodičů, které obdarovává 95 procent lidí. Třetina českých seniorů dostane za celý rok od své rodiny dárek za maximálně 1000 Kč. Dvě pětiny Čechů přiznávají, že by chtěli do darů investovat více peněz, ale nemají na to. Ukázal to výzkum mezi 300 respondenty, který uskutečnil nový web babickarstvi.cz specializovaný na dárky pro prarodiče.

Dražší dárky dostávají senioři v Praze

Do dárků pro seniory investuje jedna čtvrtina lidí dva tisíce korun ročně, pětina lidí pouze pět set korun ročně. Finančně nákladnější dary, až do deseti tisíc korun, si mohou dovolit jen někteří  – většinou lidé v Praze a Středních Čechách. I tak jde jen o tři procenta z nich. Při výběru dárků však nerozhodují pouze peníze. Pouhá tři procenta respondentů uvedla, že při výběru dárků hraje roli to,  zda je  levný.

Za inspirací do kamenných obchodů

Celých 63 procent lidí se spíše snaží vybrat takovou věc, která by jejich prarodičům uspokojila potřeby a zlepšila kvalitu života.  Inspiraci při výběru dárků pro prarodiče čerpají lidé nejčastěji v kamenných obchodech, a to ve 43 procentech. Dalších 35 procent lidí dostanou tip  přímo od prarodičů a stejná část hledá inspiraci při surfování po internetu.

Zdraví, vitalita i touha být užitečný

Je pozitivní, že se Češi snaží své prarodiče, co se týká investic do jejich dárků, nezanedbat. Je nutné ale také podotknout, že důležitější než výše částky za dárek je to, aby rodina věnovala seniorovi v rodině dostatečnou pozornost a snažila se ho podpořit především po psychické stránce,“ uvedla Monika Kopřivová, zakladatelka webu  Babičkářství specializovaného na dárky pro důchodce. Poukázala také na fakt, že s přibývajícím věkem a odchodem do důchodu se mění priority člověka. Stále větší roli v životě seniorů hraje nejen zdraví a vitalita, ale snaha ukázat, že člověk je stále něčím užitečný.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdyNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře