Rozdíl mezi předčasným důchodem a předdůchodem

Dotazy na možnosti předčasného starobního důchodu či takzvaného předdůchodu patří k těm nejčastějším, které lidé pracovníkům okresních správ sociálního zabezpečení kladou. Přestože názvy jsou podobné, předčasné starobní důchody a předdůchody nejsou totéž.

Předčasný starobní důchod od státu

Předčasný starobní důchod je poskytován z průběžného důchodového systému. Nárok na něj vzniká za splnění podmínek zákona o důchodovém pojištění – tedy získáním potřebné doby pojištění a dosažením daného věkového limitu. Tento typ důchodu je krácen a jeho přiznání vylučuje žádat o řádný starobní důchod. Krácení za předčasný odchod je pak trvalé, tedy pokračuje i po dosažení věku na řádný starobní důchod. Výše krácení je závislá na délce doby, která chybí do dosažení řádného důchodového věku.

Předdůchod ze soukromě naspořených peněz

Připravená právní úprava – zákon o doplňkovém penzijním spoření – má zavést od 1. 1. 2013 možnost předčasného čerpání naspořených prostředků formou tzv. předdůchodu, a to až 5 let před dosažením důchodového věku. Pro občany, kteří si dobrovolně do penzijního fondu prostřednictvím penzijní společnosti spoří formou důchodového připojištění, může být čerpání předdůchodu variantou, jak řešit situaci několik let před dosažením věku na řádnou penzi. Předdůchod je produktem penzijního připojištění, tudíž není dávkou důchodového pojištění vyplácenou státem. Vysvětlení podmínek čerpání předdůchodu podávají pracovníci penzijních společností, u kterých má klient uzavřenou smlouvu o penzijním připojištění. Pobírání předdůchodu bude pro výpočet řádného starobního důchodu hodnoceno při stanovení výpočtového základu jako vyloučená doba, takže nebude mít negativní dopad na jeho výši.

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdyNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře