Zhoršení zdravotního stavu

Dotaz

23. 11. 2017
Zhoršení zdravotního stavu

Dobrý den,
mám ID 1.stupně a aktuálně probíhá přezkoumání mého zdravotního stavu posudkovou komisí z popudu OSSZ. Můj zdravotní stav se ale od poslední kontroly výrazně zhoršil, všechny zprávy o aktuálním stavu jsme s doktorkou na LPK odeslaly. Zaměstnankyně LPK se mě včera telefonicky dotazovala, zda si budu podávat žádost o zvýšení stupně invalidity. Dovozuji tedy správně, že přestože jsem v rámci pravidelného přezkoumávání doložila zhoršení zdravotního stavu, LPK automaticky nerozhodne o zvýšení stupně invalidity a ponechá mi současný 1.stupeň, dokud si o zvýšení sama nepožádám? Pokud je tomu tak, ráda bych si požádala ještě dokud probíhá aktuální přezkoumávací řízení. Kvůli zhoršení zdravotního stavu ale bohužel nejsem schopná chodit, žiju v Praze, trvalé bydliště v Ostravě, takže nezvládnu podat si žádost osobně na druhém konci republiky. Lze si žádost podat v Praze? A musím se tam dostavit osobně? Nejde někoho zplnomocnit či poslat žádost datovou schránkou? Existuje na to nějaký formulář nebo by stačilo naformulovat žádost písemně?
Prosím moc o radu, budu Vám velice vděčná. Děkuji.

Odpověď

Petr Gola 23. 11. 2017 

Dobrý den,

 

na základě kontrolní lékařské prohlídky u posudkového lékaře může dojít ke zvýšení stupně invalidity, snížení stupně invalidity, ponechání stupně invalidity nebo odebrání invalidity. Od stupně invalidity se následně odvíjí měsíční částka invalidního důchodu. Při změně stupně invalidity dochází k přepočtení.

 

Příjemci invalidního důchodu, kterým se zdravotní stav zhoršil, mohou žádat o zvýšení invalidního důchodu z důvodu zhoršení zdravotního stavu, i dříve – tedy před kontrolní lékařskou prohlídkou. V takovém případě si musí podat sami příslušnou žádost.

 

V případě nejasností ve Vašem případě Vám doporučuji danou záležitost řešit s příslušnou pracovnicí, nejdříve např. telefonicky.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdy celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře