Výše invalidního důchodu

Dotaz

22. 11. 2017
Výše invalidního důchodu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak je to s invalidním důchodem 3. stupně a dalšími možnými příspěvky.
Můj přítel je v invalidním důchodě 3. stupně od roku 2000, kdy mu bylo 18 let (onemocněl v 15 letech), tenkrát se tomu tuším ještě říkalo Plný invalidní důchod. Za tu dobu si prošel různými operacemi, včetně transplantace, nikdy nepracoval. Když to zdraví dovolilo, studoval. Letos dokončil vysokou školu s titulem Ing. To, na co se chci zeptat, však souvisí s výší jeho invalidního důchodu, která k dnešnímu dni činí 8900,- Kč. Jsem šokována tím, že člověk, kterého uznají zdravotně neschopného práce, tudíž nemá možnost si něco přivydělat bokem, dostává tak nízkou částku. Když vezmeme v potaz ceny nájmů, jídla, léků, dopravy, elektřiny, plynu atd., nechápu, jak si náš stát představuje, že by to člověk s měsíčním příjmem 8900,- měl platit.
Vím, že výše důchodu se z největší části odvíjí z předchozí mzdy, ale snad existuje více lidí, kteří onemocní už v dětství, tudíž ani nemají šanci začít si hledat práci, a naše zákony by s tím měli nějak počítat, nebo ne?
Chtěla bych se proto zeptat, jaké možnosti má takovýto člověk. Na jaké jiné příspěvky, dávky, podpory má nárok? Taky zda má nárok na nějaké přepočítání výše důchodu, protože za 17 let pobírání důchodu dostává bez pár drobných stejnou částku, přitom ceny za těch 17 let rapidně vzrostly. A kde tyto věci může řešit. Na ČSSZ ho poslali slušně do háje, že mu nemají jak pomoci a o ničem nic nevědí. Bohužel my taky nevíme, kdo jiný by to měl vědět…
Předem moc děkuji za jakoukoliv radu.
S pozdravem,

Odpověď

Petr Gola 23. 11. 2017 

Dobrý den,

 

výpočet invalidního důchodu závisí na platné legislativě. Přiznaný invalidní důchod se každoročně zvyšuje, stejně jako ostatní důchody. Od lednové splátky důchodu v roce 2018 se každý důchod opět zvýší. Základní výměra důchodu se zvýší o 150 Kč a procentní výměra důchodu se zvýší o 3,5 %. Vyjít s invalidním důchodem není samozřejmě jednoduché. Velmi nízké jsou zejména invalidní důchod prvního a druhého stupně, které zpravidla nedosahují ani 7 000 Kč.

 

I příjemci invalidního důchodu mohou mít nárok na sociální dávky, např. příspěvek na bydlení. Situace však závisí na konkrétní životní situaci, o sociální dávky se žádá na místně příslušném úřadu práce. V závislosti na zdravotním stavu je možné pobírat příspěvek na péči, zdravotní kritéria pro přiznání (prvního, druhého, třetího nebo čtvrtého stupně) jsou taxativně stanovená legislativou.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdy celkem hlasů 2
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře