Práce ve více zemích a důchod

Dotaz

27. 11. 2017
Práce ve více zemích a důchod

Dobrý den, mám otázku. Moje mamina 60 let. 4 děti. V ČR zaměstnaná 21 let. V Rumunsku žena v domácnosti, bez pojištění, kdy může požádat o důchod? Děkuji

Odpověď

Petr Gola 28. 11. 2017 

Dobrý den,

 

pro přiznání starobního důchodu musí žadatel splnit dvě zákonné podmínky, a sice dosáhnout řádného důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění.

 

Důchodový věk ženy narozené v roce 1957, která vychovala 4 děti, je v Česku 59 let a 4 měsíce. V roce 2017 musí žadatelé o starobní důchod získat alespoň dobu pojištění v rozsahu 33 let. Do potřebné doby pojištění se započítávají odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno sociální pojištění, a dále náhradní doby pojištění (např. evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o dítě do 4 let věku…).

 

U členských zemí Evropské unie platí institut sčítání dob pojištění. Pro účely přiznání starobního důchodu v jednotlivých zemích se tedy do potřebné doby pojištění pro přiznání starobního důchodu započítává získaná doba pojištění na území všech členských zemí Evropské unie. Pro účely splnění doby pojištění v ČR se tedy započítává doba pojištění získaná nejenom v ČR, ale i v ostatních členských zemích Evropské unie. Výše důchodu z každé země však následně odpovídá průběhu pojištění a výši odvodů na území pouze dané země.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdyNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře