Doba pojištění u invalidního důchodu

Dotaz

1. 12. 2017
Doba pojištění u invalidního důchodu

Dobrý den,syn maturoval v září 2016,v červenci 2016 mu bylo 20 let.V říjnu 2017 mu byl přiznán invalidní duchod 3.stupně.Bude mu duchod přiznán,když ten rok po maturitě nikde nepracoval?Byl jen pul roku veden na uřadu práce bez podpory.Jde mi o to,jestli doba studia do 20 let bude hodnocena do pojisteni.Děkuji

Odpověď

Petr Gola 2. 12. 2017 

Dobrý den,

 

aby bylo možné pobírat invalidní důchod na účet, tak musí být žadatel o invalidní důchod uznán posudkovým lékařem invalidním v prvním stupni, druhém stupni nebo třetím stupni a současně musí splnit potřebnou dobu pojištění, která se liší dle věku.

 

Občané ve věku od 20 let do 22 let musí získat dobu pojištění alespoň v rozsahu jednoho roku. Dle § 40 zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. se pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod za dobu pojištění považuje též doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdy celkem hlasů 1
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře