Podmínky pro přiznání starobního důchodu

Dotaz

21. 3. 2017
Podmínky pro přiznání starobního důchodu

Dobrý den, jsem ročník 1977 a zajímalo by mě, jaká kritéria musím jednou splňovat pro odchod do starobního důchodu a v kolika letech, jak se žádá o důchod atd..Jak si vše mohu sama spočítat nebo kam se mohu obrátit pro informace? Kolik let musím mít odpracováno, zda se počítají i pracovní neschopnosti, evidence na ÚP, případně studium a kurzy, kolik let si mohu započítat, když jsem pečovala sama o dvě děti apod.. Zajímalo by mě také, jak bych byla jednou finančně zabezpečena, pokud bych tato kritéria nesplňovala? Dost let jsem bohužel nepracovala a byla v evidenci ÚP. Vůbec této problematice totiž nerozumím. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem

Odpověď

Petr Gola 21. 3. 2017 

Dobrý den,

 

protože jste ročník 1977, tak máte do důchodu ještě daleko a velmi pravděpodobně dojde ještě ke změně legislativy, která bude ovlivňovat Vaše důchodové nároky. Důchodová legislativa prošla v minulých letech řadou změn a další změny se dají vzhledem k demografickým trendům a ekonomickému vývoji očekávat.

 

Dle aktuálně platné legislativy je Váš řádný důchodový věk 67 let. Schvalovaná legislativa počítá s dočasným snížením důchodového věku na 65 let, důchodový věk by se však následně pravidelně upravoval v závislosti na vývoji střední délky a života a dalších parametrů.

 

Pro přiznání starobního důchodu od roku 2019 dle aktuální legislativy platí, že je nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 35 let. Bez získání potřebné doby pojištění nemůže být starobní důchod přiznán. V takovém případě je nutné si žádat o sociální dávky. Do potřebné doby pojištění pro důchodové nároky se započítávají nejenom odpracované roky, kdy je z příjmu odváděno důchodové pojištění, ale např. i náhradní doby pojištění (např. studium před rokem 2010 v zákonném rozsahu, péče o děti do 4 let v zákonném rozsahu, evidence na úřadu práce v zákonném rozsahu, péče o závislou osobu…). Pracovní neschopnost během trvání pracovního poměru se hodnotí jako odpracované roky.

 

Evidence na úřadu práce se jako náhradní doba pojištění pro výpočet starobního důchodu dle aktuální legislativy počítá vždy, když náleží podpora v nezaměstnanosti. Evidence na úřadu práce po dobu, kdy již podpora v nezaměstnanosti nenáleží, se započítává maximálně v rozsahu tří let, přičemž se tato doba hodnotí zpětně a do 55 let se započítává maximálně v rozsahu jednoho roku. Při dlouhodobé nezaměstnanosti může být řešením účast na dobrovolném důchodovém pojištění. Přihláška k dobrovolnému důchodovému pojištění se podává na místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení). Minimální měsíční dobrovolné důchodové pojištění placené v roce 2017 činí 1 977 Kč. Evidenci na úřadu práce, která se nehodnotí pro důchodové účely, je možné dle aktuálně platné legislativy dopojistit zpětně.

 

S pozdravem

Omlouváme se, dočasně není možné vkládat dotazy. Zkuste v předešlých dotazech najít podobný dotaz.

Děkujeme za pochopení,
Redakce Duchodova-Reforma.cz

Hodnocení článku1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězdyNehodnoceno
Loading...

Líbí se Vám článek? Podpořte nás na Facebooku, nasdílejte článek svým přátelům.

Doporučte článek
Komentáře